در سال 2018، تیم توسعه‌دهندگان به نام‌های براندون رامیرز، یانیوتال، و جانیس پولمن پروتکل The Graph (گراف) را تأسیس کرد. این پروتکل، توکن کاربردی GRT را تحت عنوان توکن اصلی خود ارائه می‌دهد.

گراف به عنوان “گوگل بلاکچین” شناخته می‌شود. این تشبیه به گوگل به دلیل استفاده گوگل از الگوریتم‌های پیشرفته و تکنیک‌های یادگیری ماشینی برای مدیریت و سازمان‌دهی حجم زیادی از داده‌ها در اینترنت است. به همین ترتیب، پروتکل The Graph از الگوریتم‌های نمایه‌سازی قوی برای جستجو و بازیابی سریع و کارآمد داده‌های زنجیره بلوکی استفاده می‌کند. این پروتکل، موتور جستجوی Web3 در آینده خواهد بود.

معرفی رمزارز گراف (graph)

پروتکل گراف (Graph) یک سیستم فهرست‌برداری غیرمتمرکز است که به منظور پرسش و بازیابی داده‌های مختلف موجود در بلاکچین طراحی شده است. یافتن و استخراج داده‌ها از بین میلیاردها داده مختلف موجود در بلاکچین چالشی پیچیده است و گراف به منظور حل این چالش به وجود آمده است.

در شبکه گراف، مفهوم پرس‌وجو به عنوان یک درخواست برای دریافت داده‌ها از Subgraph ها (که زیرشاخه‌هایی از شبکه گراف هستند و نرم‌افزارهای سفارشی دارند) تعریف می‌شود. این Subgraph ها توسط شرکت‌کنندگان در شبکه به نام Indexer ها تعیین و اداره می‌شوند و وظیفه پاسخگویی به درخواست‌های پرس‌وجو را بر عهده دارند.

با استفاده از گراف، امکان پرس‌وجوی داده‌هایی که ممکن است به دلیل پیچیدگی یا حجم زیاد آن‌ها، پرس‌وجو کردن آن‌ها به صورت مستقیم دشوار باشد، به راحتی فراهم می‌شود. این پروتکل از کارکردهای مختلفی در دنیای بلاکچین بهره‌برداری می‌کند و به کاربران امکان دسترسی سریع‌تر و مؤثرتر به داده‌های بلاکچین را می‌دهد.

رمزارز گراف (GRT) در دو بازار ریال و تتر در آریومکس

گراف در دو بازار ریال و تتر به لیست ارزهای آریومکس با امکان واریز و برداشت، در شبکه ERC20 افزوده شد. همچنین لازم به ذکر می‌باشد که کارمزد معاملات آن تا سه روز آینده در هر دو بازار صفر می‌باشد.
برای مطالعه بیشتر به مقاله رمزارز گراف چیست و 4 بخش اصلی شبکه گراف مراجعه فرمایید..