همستر کامبت (Hamster Kombat) یک بازی کریپتویی مبتنی بر تلگرام است که در آن می‌توانید سکه‌های HMSTR را با مدیریت یک صرافی مجازی استخراج کنید. این بازی پس از موفقیت Notcoin فراگیر شده و توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است.

این بازی تلگرامی با وعده پاداش ارزهای دیجیتال از طریق ایردراپ توانسته بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر را برای فعالیت در پلتفرم خود تشویق کند، در این مطلب با یک نگاه واقع بینانه ایردراپ همستر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بررسی بازی همستر کامبت (Hamster Kombat)

همستر کامبت یک بازی تلگرامی است که با الگوبرداری از ایردراپ موفق Notcoin، نسل جدید بازی‌های کریپتویی تلگرام را رهبری می کند، در حالی که تعداد زیادی بازیکن با انگیزه کسب درآمد (بیش از 150 میلیون نفر) در میان انبوه تبلیغات رسانه‌های اجتماعی در حال فعالیت در این بازی تلگرامی هستند.

همستر کامبت در اواخر ماه مه ۲۰۲۴ اعلام کرد که توکنی را در شبکه تون (TON) راه اندازی می کند.
این همان زنجیره‌ای است که Notcoin توکن NOT خود را در آن راه‌اندازی کرد و با حداکثر ارزش بازار بیش از ۲ میلیارد دلار، به بزرگترین عرضه توکن بازی در سال جاری تبدیل شد.

در میان تبلیغات نات کوین و هیجان فزاینده نسبت به همستر کامبت و بازی‌های دیگر در تلگرام، خود رمزارز تون کوین (TON) از نظر ارزش بازار به رده 10 ارز دیجیتال برتر صعود کرده است.

وب سایت Hamster Kombat یکی از اهداف خود را در ماه جولای رویداد تولید توکن (TGE) مطرح می کند، این رویداد معمولاً زمانی است که یک توکن airdrop بین بازیکنان واجد شرایط توزیع می شود.

صرافی‌های ارز دیجیتال مانند Gate.io ،Bitget و KuCoin قبلاً برنامه‌هایی را برای حمایت از معاملات قبل از بازار برای توکن Hamster Kombat اعلام کرده‌اند که از توکن آن با نام رمزارز HMSTR یاد می‌کنند.

رویداد تولید توکن (TGE) چیست؟

توکن یک واحد دیجیتالی است که با در نظر گرفتن ابزارها طراحی شده و دسترسی و استفاده از یک سیستم اقتصادی ارز دیجیتال بزرگتر را فراهم می کند.

توکن های تولید شده به خودی خود امکان ذخیره ارزش را ندارند، اما به گونه‌ای ساخته می شوند که بتوان نرم افزار پیرامون آنرا توسعه داد، توکن ها معمولاً از طریق یک ICO ایجاد می شوند.

ICO ها نوعی از سرمایه گذاری جمعی هستند که از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای افزایش سرمایه برای شرکت ها در مراحل اولیه استفاده می کنند، اما همه شرکت هایی که به دنبال افزایش سرمایه از توکن هستند، لزوما مسیر ICO را دنبال نمی کنند.

برخی از شرکت‌ها می‌توانند در عوض یک رویداد تولید توکن را انتخاب کنند.

هم ICOها و هم رویدادهای تولید توکن (TGE) هدفی مشابه دارند، اما ترس از عواقب نظارتی باعث می‌شود که برخی شرکت‌ها ترجیح دهند کمپین‌های جمع‌آوری سرمایه خود را به عنوان رویدادهای تولید توکن علامت‌گذاری کنند.

تیم همستر کامبت نیز مانند توضیحات ارائه شده در بالا ترجیح می دهد فروش توکن های خود را رویدادهای تولید توکن (TGE) بنامد.

بازیکنان در همستر کامبت با چه نسبتی توکن ایردراپ دریافت خواهند کرد؟

هنوز مشخص نیست که بازیکنان چه تعداد توکن می توانند کسب کنند.

Notcoin که استاندارد این نوع ایردراپ بازی تلگرام را تعیین می کند، به بازیکنان به ازای هر 1000 سکه درون بازی که در بازی استخراج می کردند، یک توکن NOT روی زنجیره می داد.

با این حال به نظر می رسد همستر کامبت رویکرد متفاوتی در پیش گرفته است.

در اوایل ژوئن، تیم همستر توییت کرد که تخصیص‌های airdrop صرفاً بر اساس تعداد سکه‌هایی که در بازی قبل از مهلت پیش‌رو جمع آوری می‌کنید، انجام نمی‌شود.
حساب رسمی بازی در تاریخ 6 ژوئن در توییتی نوشت: ایردراپ به میزان سود در ساعت و برخی فعالیتهای دیگر بستگی دارد که بعداً اعلام خواهیم کرد و فقط به موجودی سکه ها مرتبط نیست و افزود که کاربران باید هوشمندانه بازی کنند.

نقشه راه (Roadmap) بازی همستر کامبت

بازی همستر کامبت نقشه راه خود را در سایت رسمی همستر خود منتشر نموده و رویداد پیش رو در ماه جولای برای عرضه توکن اولیه میباشد.

در تصویر زیر نقشه راه (Road Map) بازی همستر را می‌توانید مشاهده کنید.

نقشه راه (Roadmap) بازی همستر کامبت

بازی همستر کامبت نقشه راه خود را در سایت رسمی خود منتشر نموده که در تصویر قابل مشاهده میباشد.

چشم انداز آینده برای بازی همستر کامبت (Hamster Kombat)

همستر کامبت با ادامه رشد در فضای بازی برای کسب درآمد، پتانسیل بالایی از خود نشان می دهد.

افزایش سریع محبوبیت بازی، با جمع آوری بیش از ۱۵۰ میلیون بازیکن در عرض سه ماه از زمان عرضه، جذابیت آن و تقاضا برای تجربه های نوآورانه بازی در پلتفرم هایی مانند تلگرام را برجسته می کند.

این رشد به دلیل مکانیزم های جذاب ضربه‌ای (Tap-to-Earn) برای کسب درآمد و وعده پاداش‌های ملموس از طریق عرضه توکن و ایردراپ‌های آینده انجام شده است.

ادغام با بلاکچین TON و سایر فناوری‌های بلاکچین، Hamster Kombat را برای استفاده از اکوسیستم در حال گسترش برنامه‌های غیرمتمرکز در دسترس میسازد.
این مکانیزم، امنیت و شفافیت تراکنش را افزایش می‌دهد که برای حفظ اعتماد و تعامل بازیکن بسیار مهم است.

توسعه‌دهندگان قصد دارند ویژگی‌ها و به‌روزرسانی‌های بیشتری را معرفی کنند، از جمله گسترش‌های احتمالی در فضاهای NFT و Metaverse، که می‌تواند ارزش و جذابیت بازی همستر را به میزان قابل توجهی برای مخاطبان گسترده تری افزایش دهد.

آیا ایردراپ بازی همستر کامبت (Hamster Kombat) معتبر است؟

همستر کامبت در ژانر بازی‌های Tap-to-Earn محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

برخلاف برخی از بازی‌ها که با ماموریت‌های پیچیده یا فناوری پیشرفته به مسائل دنیای واقعی می‌پردازند، Hamster صرفاً برای سرگرمی طراحی شده است و مشابه همتای خود که با نام Notcoin می‌شناسیم در حال توسعه است و بسیاری در مقایسه با نات کوین بر این باورند که این پروژه نیز ممکن است معتبر باشد که البته این پروژه بر خلاف نات کوین نقشه راه بسیار ساده ای داشته و در حال حاضر وایت پیپر (whitepaper) ندارد که نشان از یک پرچم قرمز در پروژه های ارز دیجیتال می‌باشد و همچنین هویت تیم توسعه آن نیز فاش نشده است، این عوامل اعتبار بازی همستر را کاهش میدهند.

طبق شایعات، توکن های توزیع شده فوراً برای بازیکنان صادر نخواهد شد، بلکه طی دو سال آینده امکان فروش آنها فراهم میشود.

منطق این شایعه بسیار روشن است: قیمت پس از لیست احتمالی بلافاصله کاهش نمی یابد و تا دو سال دیگر ممکن است کسی جهت خرید و فروش در آن باقی نماند، در این صورت فقط «نهنگ‌هایی» باقی خواهند ماند که به تدریج سرمایه های عوام را را با هیچ هزینه ای به کیف پول های خود سرازیر می‌کنند، البته همانطور که گفته شد منبع رسمی از سمت تیم پروژه این شایعه را تایید نکرده و اظهار نظر قطعی نیازمند صبر کردن تا توزیع ایردراپ و مشخص شدن برنامه های تیم توسعه دهنده آن میباشد، چنانچه این خبر مورد تایید قرار گیرد میتواند زنگ خطری برای افرادی باشد که با هیجانات مقطعی قصد خرید توکن این بازی را دارند.

همستر فقط یک بازی برای سرگرمی است و نیازی به سرمایه گذاری مالی ندارد. بنابراین، تا زمانی که این فقط یک فعالیت سرگرم کننده باشد، میتواند ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

در برآورد کلی این پروژه را می توان در سطح ریسک متوسط طبقه بندی کرد.


منبع: