در سال‌های اخیر با رشد صنعت ‌‌رمزارز و تثبیت بازار آن در میان بازارهای مالی‌، بازار کریپتوکارنسی بازخورد مثبتی را در بازار و بین شرکت‌‌کنندگان شاهد بوده است. با ورود شرکت‌کنندگان جدید و افزایش معاملات در حوزه کریپتوکارنسی‌، بازار به رشد خود ادامه داد و به بلوغ رسید و منجر به شکل‌گیری‌ پلتفرم‌ها و محصولات جدید ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری شد.

هیچ بخش دیگری در کریپتو مانند امور مالی غیر متمرکز (DeFi)، این حلقه بازخورد مثبت را تجربه نکرده است. در ادامه، افزایش پذیرش سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و نهادی، منجر به تشکیل‌ یک اکوسیستم مالی قوی با روش‌های جدید و پیشرفته‌تر معاملات DeFi شد. اگر به دنبال پلتفرمی برای روش‌های معاملاتی پیشرفته‌تر DeFi هستید، احتمالاً با dYdX مواجه خواهید شد.

این پلتفرم غیر متمرکز در سال ۲۰۱۷ برای معاملات مشتقات کریپتو توسط آنتونیو جولیانو(Antonio Juliano) توسعه‌دهنده سابق کوین‌بیس و اوبر تأسیس شد و توسط رهبران صنایع از جمله a16z، Polychain Capital، Hashed، Spartan Group و دیگران پشتیبانی شد.

توکن حاکمیت DYDX توسط بنیاد dYdX، سازمانی مستقر در سوئیس راه‌‌‌اندازی شده است. طبق اعلام این نهاد، دارندگان توکن DYDX در مورد پیشنهادات حاکمیتی حق رأی خواهند داشت. اکوسیستم قوی و نوآورانه پروتکل dYdX به معامله‌گران، شرکا و ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا گرد هم آیند و سیستم را مؤثرتر کنند. برای مدتی کوتاه، محبوبیت dYdX باعث شد که حجم معاملات در این پلتفرم از حجم معاملات پلتفرم کوین‌بیس نیز فراتر رود. در ادامه، نحوه عملکرد این پلتفرم را بررسی خواهیم کرد.

رمزارز DYDX چیست؟

این پلتفرم یک صرافی غیر متمرکز و مشابه صرافی‌های رایج ارزهای دیجیتال مانند binance ،coinbase Bybit و … است و در معاملات مارجین(margin) با محصولات مشتقات پیشرفته مانند توکن‌هایی با قابلیت معامله با اهرم معاملاتی (توسط معامله‌گران علاقه‌مند به انجام معاملات پرریسک با اهرم یا لوریج(leverage)، استفاده می‌شود.

با این حال، بزرگ‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز مانند Uniswap و SushiSwap قابلیت‌های یکسانی را ارائه نمی‌دهند. اینجاست که dYdX وارد عمل می‌شود. معاملات مارجین،‌ معامله‌ای است که در آن معامله‌گر از طریق دریافت وام از یک شخص ثالث، اقدام به خرید یا فروش می‌کند و امکان معاملات اهرم‌دار فراهم می‌شود.

در معاملات قراداد دائمی (perpetual contract) بدون استقراض از شخص ثالث و صرفاً توسط یک قرارداد، امکان انجام معاملات اهرم‌دار (leverage) فراهم می‌گردد. dYdX یک صرافی غیر متمرکز مشتقات کریپتو با طیف وسیعی از معاملات مارجین و دائمی (perpetual) است که به‌طور مستقل بر روی لایه دوم ZK-Rollup به نام Starkware عمل می‌کند. پلتفرم dydx در ابتدا معاملات مارجین را با ارزهای‌ محدود ارائه می‌کرد، اما اکنون جفت‌های دائمی (perpetual pairs) را برای بسیاری از ارزهای دیجیتال پیاده‌سازی کرده است.

نحوه عملکرد رمزارز DYDX

مشتقات کریپتو به‌طور معمول برای معاملات مارجین و قراردادهای دائمی(perpetual)، به معاملات در صرافی‌های‌ متمرکز متکی بوده‌اند. قراردادهای هوشمند با استفاده از استخرهای نقدینگی غیر متمرکز در پروتکل‌هایی مانند Curve و Aave امکان انجام این نوع معاملات را در پلتفرم‌های غیر متمرکز فراهم کرده‌اند.

dYdX به کاربرانش این امکان را می‌دهد که با سپرده‌گذاری وثیقه و استقراض از یک استخر نقدینگی غیر متمرکز که به‌طور کامل توسط معامله‌گران دیگر تأمین می‌شود، یک موقعیت معاملاتی اهرم‌دار را باز کنند. dYdX یک پلتفرم معاملات غیر متمرکز است و مجموعه گسترده‌ای از دارایی‌ها از جمله BTC، ETH، SOL، AVAX و… را ارائه می‌دهد و اجازه می‌دهد کاربران تا 20 برابر حجم معامله خود، اهرم یا لوریج در جفت‌های معاملاتی خاص داشته باشند. علاوه‌بر این، تراکنش‌ها سریع و بدون زمان انتظار انجام می‌شوند. این پلتفرم فقط وثیقه USDC را می‌پذیرد و دارایی پایداری را برای تمامی معامله‌گران فراهم می‌کند.

خلاصه

پلتفرم dydx به‌ گونه‌ای طراحی شده است که روشی کارآمدتر و مطمئن‌تر برای معامله ارزهای دیجیتال بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک‌ها یا سایر صرافی‌های متمرکز را به معامله‌گران ارائه دهد. این پلتفرم بر روی بلاکچین اتریوم کار می‌کند و امکان معاملات سریع‌تر، ارزان‌تر و همچنین امنیت و شفافیت را افزایش می‌دهد.

همچنین در این پلتفرم امکان معاملات با اهرم فراهم شده است و به معامله‌گران ماجراجو و علاقه‌مند به معاملات پرریسک، این امکان را می‌دهد که معاملاتی با حجم پول بیشتر انجام دهند. به‌طور کلی، بازار مبادلات غیر متمرکز بسیار رقابتی است و هر پلتفرم ویژگی‌ها و مزایای متفاوتی را ارائه می‌دهد و پلتفرم dydx به‌عنوان یک بازیگر اصلی در اکوسیستم مالی غیر متمرکز (DeFi) ظاهر شده است.

تعهد این پلتفرم بر تمرکززدایی و کنترل کاربر با محیط کاربری آسان، آن را به یک جایگزین جذاب برای صرافی‌های متمرکز سنتی تبدیل کرده است و ویژگی‌های نوآورانه این پلتفرم به آن کمک کرده است تا‌ کاربران بسیاری‌ را به دست آورد. همان طور که بازار ارزهای دیجیتال به تکامل خود ادامه می‌دهد، dydx نیز به‌عنوان یک پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز، پتانسیل بسیار بالایی برای رشد و پیشرفت دارد.


منبع: