چند سال قبل، تصور اینکه بتوان به آسانی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام داد، دور از انتظار بود‌. اما خوشبختانه، همان‌طور که فناوری بلاکچین به بلوغ و رشد خود ادامه می‌دهد، پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال نیز به بلوغ می‌رسند‌. این بدان معناست که انجام معامله و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال حتی برای افراد ناآشنا، به‌طور فزاینده‌ای آسان‌تر‌‌‌ می‌شود‌.

ازآنجایی‌که دارایی‌های دیجیتال با استقبال گسترده‌‌ای روبه‌رو شده و روز‌به‌روز بر محبوبیت آن‌ها افزوده می‌شود، موجب شده ارزهای دیجیتال به یک طبقه‌ی دارایی تبدیل شوند که باید مورد توجه قرار گیرند؛ به‌ویژه با توجه به ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاکچین که این صنعت را از چهارچوب بازارهای مالی سنتی متمایز می‌کند. به‌عبارتی، صنعت ارزهای دیجیتال، نوع جدیدی از دارایی را به جهان ارائه کرده که از قوانین کشور‌ها و محدودیت‌های مرزی فراتر رفته و در واقع، نوعی پول را برای استفاده در دنیایی یکپارچه معرفی کرده است‌.

این امر باعث ایجاد تعدادی صرافی ارزهای دیجیتال شده است که هدف آن‌ها کمک به خریداران و فروشندگان برای معامله‌‌ی طیف گسترده‌ای از رمزارزها و همچنین نگهداری این دارایی‌ها است‌. با‌این‌حال، ازآنجایی‌که کریپتوکارنسی یا همان رمزارزها، یک بازار نسبتاً جدید است، یافتن یک صرافی قابل‌اعتماد و معتبر بسیار مهم است‌. صرافی‌های کریپتوکارنسی پلتفرم‌های آنلاینی هستند که توسط شرکت‌ها یا نهادها میزبانی می‌شوند و خرید و فروش ارز‌های دیجیتال را برای کاربران راحت می‌کنند‌.

در هر کشوری با توجه به قوانین موجود و ارز رایج آن کشور، قوانینی وضع شده و ما نیز در کشورمان برای واریز و برداشت ریال و همچنین تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر باید با دقت بالا پلتفرم خود را انتخاب کنیم تا امنیت دارایی‌های خود را تضمین کرده و از بهترین و سریع‌ترین خدمات بهره‌مند شویم‌. در ادامه، برای کمک به شما در انتخاب پلتفرم معاملاتی مناسب جهت انجام معاملات، راهنمای کوتاهی را گردآوری کرده‌ایم‌.

ویژگی هایی که در انتخاب پلتفرم معاملاتی باید مد نظر کاربران باشد

ضریب امنیت بالا و احراز هویت سریع

در فضاهای دیجیتال، افراد فرصت‌طلب، کلاهبردار، هکرها و در حالت کلی افرادی به‌دنبال سوءاستفاده از اطلاعات، اعتبار و سرمایه‌‌ی سایرین جهت منفعت شخصی خود هستند و از هیچ کاری در این راستا دریغ نمی‌کنند؛ لذا، یک پلتفرم معاملاتی خوب موظف است راه ورود و دسترسی این نوع افراد را با بررسی تمامی زوایا و موارد فنی مورد بررسی قرار داده و تدابیر و قوانین دقیقی را پیش گیرد تا امنیت دارایی‌ها و معاملات کاربران تضمین شود‌.

امنیت بالا و حفاظت اطلاعات از سمت پلتفرم معاملاتی، به معامله‌گران اطمینان می‌دهد که اطلاعات شخصی و دارایی‌های آن‌ها در محیط آنلاین، محافظت شده و از دسترسی غیرمجاز در امان باشند‌.

بنابراین، برای اینکه پلتفرم‌های معاملاتی بتوانند این اطمینان‌خاطر را در کاربران خود ایجاد کنند، باید اقداماتی خاصی را انجام دهند‌؛ از جمله اینکه باید از یک مکانیزم رمزنگاری قوی استفاده کنند تا اطلاعات حساس معامله‌گران مانند رمزهای عبور، اطلاعات حساب بانکی و اطلاعات شخصی آن‌ها به شکلی قوی و پیشرفته محافظت شوند؛ همچنین، تیم فنی یک پلتفرم باید کاملاً حرفه‌ای باشند و پروتکلی تعبیه کنند تا در بدترین شرایط نیز هیچ‌گونه تهدیدی برای دارایی‌های موجود در کیف پول‌های اصلی پلتفرم ایجاد نشود و کاربران در هر شرایطی بتوانند دارایی‌های خود را برداشت کنند.

در کشورمان تعداد بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی رمزارز در حال فعالیت هستند و ما باید برای معاملات خود پلتفرمی را انتخاب کنیم که امنیت بالایی داشته باشد و بتواند در هر شرایطی پاسخ‌گوی کاربران باشد و به‌صورت مستقل از هر نهادی بتواند امانت‌دار مورداعتمادی باشد‌. به‌علاوه، پلتفرم‌های معاملاتی باید دارای امکانات ورود امن و از جمله رمز دومرحله‌ای باشند تا تنها صاحبان حساب‌ها مجوز ورود به حساب خود را داشته باشند‌.

ورود دومرحله‌ای، مکانیزمی امنیتی است که کاربران با فعالسازی آن مطمئن می‌شوند که شخص دیگری نمی‌تواند وارد حساب آن‌ها شود‌. پلتفرم‌ها باید سیستم‌های خود را به‌روز نگه داشته و به‌صورت دوره‌ای، تست‌های امنیتی انجام دهند تا از امنیت دارایی کاربران و انجام شدن صحیح معاملات اطمینان حاصل کنند‌. این کار نیز نقش مهمی در پیشگیری و رفع مشکلات امنیتی احتمالی دارد‌. موضوع دیگر، احراز هویت آسان است‌. احراز هویت کاربران جدیدِ هر صرافی ارز دیجیتال به‌ویژه در پلتفرم‌ها و صرافی‌های متمرکز (مانند صرافی‌های ایرانی فعال در حوزه‌ی ارز دیجیتال)، یکی از شروط اصلی برای شروع فعالیت می‌باشد‌.

احراز هویت در عین آسان بودن باید دقیق باشد، زیرا راه بازیابی حساب در موارد خاص، از راه ارائه‌‌ی مجدد مدارک فراهم می‌شود‌.  در این فرآیند، کاربران مدارک هویتی و تصاویری از خود را برای پلتفرم‌های معاملاتی ارسال می‌کنند‌. پلتفرم‌های معاملاتی نیز هویت کاربران را بر اساس این مدارک تأیید کرده و دسترسی به امکانات پلتفرم را برای آن‌ها ممکن می‌کنند‌. منتها در برخی از صرافی‌های ایرانی، این فرآیند بیش‌ازحد طولانی می‌شود و ممکن است چندین روز طول بکشد‌. به همین دلیل، کاربران بیشتر به پلتفرم‌هایی گرایش دارند که احراز هویت اولیه‌ آسان و سریعی داشته باشند‌.

ارزهای معتبر و بنیادی جهت معاملات

در صنعت ارزهای دیجیتال طیف متنوعی از رمزارز‌ها به وجود آمده و روزبه‌روز بر تعداد این ارزها اضافه می‌شود؛ در این بین، بسیاری از رمزارزها دارای ارزش کاذبی بوده و یا از لحاظ پروژه عملکرد ضعیفی دارند که ممکن است ارزش خود را از دست بدهند. تیم تحقیق و توسعه‌‌ی یک پلتفرم خوب باید تمامی این موارد را بررسی کرده و ارزهای قوی و بنیادی را برای معاملات کاربران به لیست ارزهای خود اضافه کنند.

برداشت ارزی سریع و برداشت ریالی آنی

سرعت برداشت ارزی و برداشت ریالی آنی نیز آپشن‌هایی مهم و حیاتی هستند که یک پلتفرم موفق باید از آن‌ها برخوردار باشد‌. برداشت ارزی سریع به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون اتلاف زمان توکن‌ها و رمزارز‌‌های خود را به سایر کیف پول‌ها و به حساب‌های خود در خارج از پلتفرم منتقل کنند‌. آن‌ها هر زمان که تصمیم به خروج دارایی‌های خود از پلتفرم معاملاتی خود گرفتند نباید به هیچ بهانه‌ای بیش‌از‌حد معمول انتظار بکشند‌.  هر پلتفرم ارز دیجیتال که واریز و برداشت ارزی و ریالی سریع‌تری داشته باشد، نزد کاربران محبوب‌تر خواهد بود.

علاوه‌بر این، برداشت ریالی آنی نیز بسیار مهم است‌. معمولاً وقتی کاربران ارزهای دیجیتال خود را در پلتفرم‌های معاملاتی می‌فروشند به این ویژگی نیاز پیدا می‌کنند‌. آن‌ها پس از فروش، تمایل دارند معادل ریالی رمزارز‌های خود را بلافاصله برداشت کرده و به حساب بانکی خود منتقل کنند‌. کاربران برای سرعت و کارآیی واریز و برداشت‌های ارزی و ریالیِ پلتفرم‌های معاملاتی، اهمیت زیادی قائل هستند‌. بنابراین، اغلب از پلتفرم‌هایی که در این زمینه کند هستند ناراضی خواهند بود و به‌تدریج به سمت پلتفرم‌های معاملاتی بهتر تمایل پیدا می‌کنند‌.

محیط کاربری آسان

اپلیکیشن و محیط سایت یک پلتفرم خوب در عین اینکه انتظارات را برآورده کرده و امکانت کاملی را ارائه می‌دهد، باید ساده و قابل استفاده برای تمامی افراد مبتدی و حرفه‌ای باشد تا کاربران بتوانند همگی به آسانی از تمامی امکانات پلتفرم بهره ببرند‌. هرچه محیط کاربری ساده و کارآمدتر باشد، معامله‌گران آرامش و تمرکز بیشتری خواهند داشت و در نتیجه بازدهی بیشتری را تجربه خواهند کرد. علاوه‌بر موارد فوق‌ اگر سؤالاتی داشته باشند یا به کمک نیاز داشته باشند‌، هرچه کمک گرفتن آسان‌تر باشد، بهتر است‌.

کارمزد کم

اکثر پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال شامل نوعی کارمزد برای تراکنش‌های شما هستند‌. کارمزدها‌‌‌ می‌توانند براساس اندازه‌ی تراکنش باشند یا ممکن است به سطح فعالیت شما بستگی داشته باشند‌. تقریباً تمامی کاربران به کارمزد‌ها دقت‌‌‌ می‌کنند و به این موضوع حساس هستند‌. یکی از منابع اصلی درآمد صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی ارز دیجیتال کارمزدهایی است که بابت معاملات از کاربران گرفته می‌شود‌. منتها کاربران از پلتفرم‌هایی که کارمزد‌های زیاد و غیرمنصفانه می‌گیرند روی‌گردان خواهند شد‌. بنابراین، کم بودن کارمزدهای معاملاتی تبدیل به یک آپشن مهم شده است و در انتخاب یک پلتفرم معاملاتی خوب، سنجش این موضوع بسیار مهم است.

نقدینگی و حجم بازار مناسب

حجم معاملات بالا و نقدینگی مناسب در بازارهای یک پلتفرم معاملاتی بسیار مهم است. بازارهایی با خاصیت نقدشوندگی بالا موجب می‌شوند که در معاملات قیمت مطلوبی برای کاربران فراهم شود و اختلاف قیمت با بازار جهانی بسیار کم باشد. به‌عبارت دیگر، شما به دنبال معامله در بازاری با نقدینگی بالا هستید و این یعنی سطح بالایی از معاملات در حال انجام است که به نوبه‌ی خود منجر به ثبات قیمت‌ها می‌شود‌.

پشتیبانی قوی

پشتیبانی خوب، نشان‌دهنده‌ی اهمیتی است که پلتفرم‌های معاملاتی برای رضایت مشتریان خود قائل هستند‌. در واقع، پشتیبانی مناسب، نوعی احترام به نیازها و ترجیحات مشتریان بوده و از این جهت یک ویژگی مهم برای پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال است‌.  پشتیبانی قوی و سریع جهت رسیدگی و ارتباط گرفتن با کادر فنی و سایر بخش‌های یک پلتفرم بسیار مهم است. یک پشتیبانی خوب می‌تواند بهترین راهنمایی و راه‌حل در موردی که با آن روبه‌رو شده‌اید را به شما ارائه دهد. کاربران در یک محیط با پشتیبانی قدرتمند می‌توانند سؤالات، مشکلات و نیازهای خود را مطرح کنند و به‌صورت آنی، شاهد رفع و رجوع آن‌ها باشند‌.

داشتن حد سود و ضرر

در ایران، بیشتر معاملات ارز دیجیتال در پلتفرم‌های معاملاتی به شکل معاملات اسپات (spot) است‌. یعنی اینکه اغلب باید ارزدیجیتالی را خریداری کنید تا بتوانید بعدها آن را بفروشید و مانند معاملات اهرم‌دار فیوچرز نمی‌توانید فروش استقراضی داشته باشید‌. به‌هرحال، به‌صورت اشتباه چنین جا افتاده است که صرفاً معاملات فیوچرز (perpetual) به حد سود و زیان نیاز دارند‌؛ به همین دلیل ممکن است بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی فعال در حوزه‌ی کریپتوکارنسی برای خرید و فروش اسپات توکن‌ها حد سود و زیان نداشته باشند‌.

درحالی‌که در خرید و فروش اسپات نیز کنترل ریسک و سود و زیان معاملات ضرورت دارد‌. حد سود و ضرر، یکی از ‌مهم‌ترین ابزارها برای داشتن چنین کنترلی بر معاملات است‌. بنابراین، توصیه‌‌‌ می‌شود پلتفرمی را انتخاب کنید که این ابزار مهم را در اختیار شما قرار دهد‌.

کلام آخر

پلتفرم معاملاتی آریومکس، با کادر فنی حرفه‌ای، واحد احراز هویت سریع و دقیق و تیم پشتیبانی باتجربه توانسته ویژگی‌های فوق‌الذکر را فراهم کند و بعنوان اولین پلتفرم معاملاتی در ایران که حد سود و ضرر را به صورت همزمان برای معاملات کریپتو ارائه کرد‌ه است. به‌علاوه، یکی از سریع‌‌‌ترین برداشت‌های ارزی را در میان پلتفرم‌های دیگر داراست و در تعداد بالایی از بانک‌ها برداشت‌های ریالی آنی را پشتیبانی می‌کند‌.

پلتفرم‌ها در نگاه اول بسیار به یکدیگر شباهت دارند، اما در تجربه‌‌ی استفاده از آن‌ها زمانی که خللی در پروسه ایجاد شود می‌توانند تفاوت بسیاری داشته باشند؛ اول اینکه موارد فنی و برنامه‌نویسی هر پلتفرم‌‌‌ می‌تواند کاملاٌ منحصربه‌فرد باشد؛ آریومکس توانسته با تیم قدرتمند برنامه‌نویسی خودش و کادر فنی مجرب، تمامی موارد امنیتی و امانت‌داری را به کمال برساند. در وهله‌‌ی دوم، بسیار مشتری‌مدار بوده و جزئی‌‌‌ترین موارد توسط پشتیبانی و واحد فنی با سرعت و دقت بالا پیگیری می‌شوند.


منبع: