یکی از مهم‌‌ترین رویدادها در بلاکچین، هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) است؛ یعنی زمانی که پاداش استخراج ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. بیت کوین زمانی ایجاد می‌شود که ماینرهای بیت کوین محاسبات رمزنگاری پیچیده‌ای را برای اعتبارسنجی بلوک‌های تراکنش انجام می‌دهند. اگرچه هزاران ماینر در سراسر جهان برای انجام محاسبات با استفاده از سخت‌افزارهای الکترونیکی در حال رقابت هستند، اما هنوز حدود 10 دقیقه طول می‌کشد تا اولین ماینر بتواند پاسخ درست را دریافت کند و بلوک معاملات را تایید کند. ماینرها با مدارهایی که به‌طور خاص برای انجام این کار طراحی شده‌اند، کلیه تراکنش‌ها را تایید کرده و امنیت شبکه بیت کوین را‌‌ تأمین می‌کنند.

نگاهی ساده به عملکرد ماینرها

در مورد ماینینگ می‌توان گفت که در‌حال‌حاضر پروسه استخراج یا همان ماین کردن، واقعاً برای افراد به‌صورت انفرادی‌‌ مقرون‌به‌صرفه نیست. تقریباً همه بیت کوین ها اکنون در مزارع استخراج بزرگ متولد می‌شوند، جایی که هزاران سخت‌افزار الکترونیکی با مدارهای تخصصی و پیشرفته برای استخراج بیت کوین رقابت می‌کنند. بلاکچین هر ساعت 37.5 بیت کوین تولید می‌کند و به ماینرها تحویل می‌دهد، این مقادیر استخراج شده گردش مالی بالایی ایجاد کرده و موجب شده استخراج ببیت کوین به یک تجارت بزرگ تبدیل شود.

یکی از مهم‌‌ترین رویدادها در بلاکچین، هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) است؛ یعنی زمانی که پاداش استخراج به نصف کاهش می‌یابد. از سال 2020، شرکت‌کنندگان در شبکه که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند، 6.25 بیت کوین (BTC) برای هر بلوک استخراج‌شده دریافت می‌کنند. پاداش استخراج 1 بلوک، هر 210000 بلوک یا تقریباً هر 4 سال یک بار نصف می‌شود.

در تصویر زیر می‌توانید پاداش استخراج بیت کوین در طول زمان را مشاهده کنید.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) در سال 2024 چه تاثیری بر شبکه و نرخ آن دارد؟ - آریومکس

کار محاسباتی انجام شده توسط ماینرها، یک پروسه رمزنگاری بسیار پیچیده است و اگر فارغ از محاسبات ریاضی به عملکرد ماینرها بپردازیم، می‌توان گفت هنگامی که اولین ماینر یک مقدار معتبر تولید می‌کند، بلوک تراکنش‌ها اعتبارسنجی می‌شود و کپی‌ها به تمام رایانه هایی که دفترکل توزیع‌شده بیت کوین را ذخیره می‌کنند ارسال می‌شود. در آن مرحله، داده‌های موجود در بلوک را نمی‌توان تغییر داد و امضای کدگذاری‌شده آن در بلوک تعبیه شده است. ماینر برنده، پاداشی از بیت کوین دریافت می‌کند که در آن لحظه ایجاد و به بلاکچین اضافه می‌شود. این تنها راهی است که بیت کوین ایجاد می‌شود.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست؟

وقتی ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را اختراع کرد، متوجه شد که افراد زیادی برای کسب بیت کوین تبدیل به استخراج‌کننده و یا همان ماینر می‌شوند. عرضه بیت کوین به‌سرعت گسترش می‌یابد و به‌طور بالقوه منجر به تورم می‌شود که در نهایت، کاهش ارزش بیت کوین را به همراه خواهد داشت.

به همین دلیل، ناکاموتو هاوینگ را ایجاد کرد. این فرآیندی است که پاداش استخراج را به نصف کاهش می‌دهد و ایجاد شدن بیت کوین را کند کرده و به تثبیت عرضه و تقاضا کمک می‌کند. هربار که 210000 بلاک اعتبارسنجی شده و به بلاکچین اضافه می‌شود، پاداش استخراج به نصف کاهش می‌یابد. بلاکچین سختی شبکه یا سرعت حل رمزنگاری را تنظیم می‌کند (با تعیین مقادیر هدف بالاتر یا پایین‌‌تر با توجه به رقابت موجود در بین ماینرها) تا اطمینان حاصل شود که هر چهار سال یکبار هاوینگ اتفاق می‌افتد.

در ابتدا ماینرهایی که حل کردن کدهای رمزنگاری‌شده را انجام می‌دادند، پاداشی معادل 50 بیت کوین دریافت کردند. در سال 2012، پاداش به 25 و سپس 12.5 کاهش یافت. در سال 2020، پاداش به 6.25 BTC کاهش یافت و در هاوینگ سال 2024 به 3.125 بیت کوین کاهش می‌یابد. هاوینگ با نصف کردن پاداش‌ها علاوه‌بر کاهش سود ماینرها، نرخ ایجاد بیت کوین را کاهش می‌دهد.

هنگامی که بیت کوین راه‌اندازی شد، هر 10 دقیقه 50 بیت کوین وارد اکوسیستم می‌شد و بلاک‌هایی به زنجیره بلوک اضافه می‌شد. امروزه فقط 6.25 بیت کوین برای هر بلوک ایجاد می‌شود. با توجه به این داده‌ها، محاسبه اینکه آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد، آسان است. در رویداد نصف شدن سال 2140، پاداش استخراج اساساً به صفر می‌رسد.

وقتی همه بیت کوین‌ها استخراج شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگرچه زمان زیادی تا استخراج و خروج تمام 21 میلیون بیت کوین در جهان باقی مانده است، اما چند سناریو وجود دارد که پس از استخراج تمام بیت کوین‌ها اتفاق می‌افتد که به شرح زیر می‌باشند:

1- عرضه کم شده و ارزش افزایش می‌یابد

همان‌طور که عرضه بیت کوین به آخرین سطح خود می‌رسد، یعنی به ۲۱ میلیون نزدیک می‌شود، با کاهش پاداش ماینرها، کمبود آن بیشتر می‌شود. با عرضه ثابت، افزایش تقاضا برای یک دارایی محدود، اغلب منجر به افزایش ارزش می‌شود. در تئوری، با کاهش در دسترس بودن بیت کوین‌های جدید، ارزش آن‌ها به‌طور بالقوه می‌تواند افزایش یابد و هر واحد را ارزشمندتر کند.

2- اهمیت کارمزد تراکنش

در حال حاضر، ماینرها به‌خاطر کار محاسباتی خود در فرآیند استخراج، با بیت کوین‌های تازه ضرب شده پاداش می‌گیرند. بااین‌حال، پس از رسیدن به سقف 21 میلیون، پاداش استخراج دیگر وجود نخواهد داشت. در عوض، ماینرها به کارمزد تراکنش‌ها به‌عنوان منبع اصلی درآمد خود متکی خواهند بود. کارمزد تراکنش توسط کاربران برای اولویت‌بندی تراکنش‌ها و تأیید سریع‌تر آن‌ها پرداخت می‌شود. در نتیجه، هزینه‌های تراکنش می‌تواند قابل‌توجه‌تر شود و کاربران ممکن است نیاز به پرداخت هزینه‌های بالاتر برای اطمینان از تایید سریع داشته باشند.

3- امنیت و پایداری شبکه

ماینینگ نقشی حیاتی در امنیت شبکه بیت کوین ایفا می‌کند. ماینرها قدرت محاسباتی را برای حل مسائل پیچیده ریاضی و ایجاد بلوک‌هایی از تراکنش‌های معتبر اختصاص می‌دهند. فراتر از محدودیت 21 میلیونی، ماینرها با تایید تراکنش‌ها و جلوگیری از حملات خرج کردن مضاعف (نوعی حمله هکرها)، نقش مهمی در حفظ یکپارچگی و امنیت بلاکچین خواهند داشت. شرکت‌کنندگان در شبکه باید اطمینان حاصل کنند که ماینرهای کافی برای‌‌ تأمین توان محاسباتی برای اهداف امنیتی را داشته باشند.

4- انتقال به اکوسیستم هزینه‌محور

با کاهش پاداش استخراج، اکوسیستم بیت کوین ممکن است به‌تدریج تغییر کند و کاملاً به کارمزد تراکنش متکی باشد. این تغییر می‌تواند انگیزه بهینه‌سازی بیشتر بلاکچین برای تطبیق حجم تراکنش‌های بالاتر و کاهش هزینه‌ها باشد. توسعه‌هایی مانند شبکه لایتنینگ، یک راه‌حل لایه ۲ ساخته شده بر روی بیت کوین، می‌تواند به تسهیل تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر کمک کند و بار روی لایه پایه را کاهش دهد.

5- فورک‌های بالقوه و مکانیسم اجماع در جامعه شبکه

چشم‌انداز رسیدن به سقف 21 میلیون بیت کوین ممکن است منجر به بحث‌هایی در جامعه دارندگان بیت کوین شود. ممکن است پیشنهادات مختلفی ظاهر شود که تغییراتی را در پروتکل بیت کوین یا معرفی ویژگی‌های جدید پیشنهاد می‌کند. اگر بخش قابل‌توجهی از جامعه بر روی یک تغییر خاص موافق باشند، می‌تواند منجر به هاردفورک شود و در نتیجه، یک رمزنگاری جدید (یک بلاک چین جانبی) با ویژگی‌های متمایز ایجاد شود.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چه اهمیتی دارد؟

اگر استخراج‌کننده بیت کوین نیستید، احتمالاً هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) برای شما اهمیت چندانی نخواهد داشت! از لحاظ تاریخی، صاحبان صنعت قبل از هر هاوینگ، نوسانات قیمت را پیش‌بینی می‌کنند. پیش‌بینی‌ها آگاهی عمومی از بیت‌ کوین را افزایش می‌دهد و از نظر تاریخی یک افزایش موقت قیمت وجود داشته است؛ اما این افزایش قیمت‌ها در مقایسه با نوسانات بزرگی که در نمودار قیمت بیت‌ کوین نشان داده شده است، کوچک است.

تصویر زیر، نمودار بیت کوین در تایم فریم ماهانه را نمایش می‌دهد که می‌توان از لحاظ تاریخی نوسانات بیت‌ کوین را در روی نمودار بعد از هر هاوینگ مشاهده کرد.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) در سال 2024 چه تاثیری بر شبکه و نرخ آن دارد؟ - آریومکس

عوامل زیادی بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد و نمی‌توان گفت که هاوینگ دقیقاً چگونه قیمت را تحت‌تأثیر خواهد گذاشت؛ البته با توجه به موارد بیان شده، می‌دانیم که هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) با نصف کردن پاداش استخراج، مستقیماً بر عرضه و تقاضای بیت‌ کوین تأثیر می‌گذارد. با کاهش نرخ ورود بیت کوین جدید به بازار، هاوینگ به‌طور موثر عرضه موجود را کاهش می‌دهد. با کاهش عرضه، با فرض ثابت ماندن یا افزایش تقاضا، اصول اساسی اقتصادی نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین باید افزایش یابد.

در تصویر می‌توانید قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ و ۱۵۰ روز بعد از هر هاوینگ را مشاهده کنید.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) در سال 2024 چه تاثیری بر شبکه و نرخ آن دارد؟ - آریومکس

خلاصه ای از تاثیرات هاوینگ در شبکه بیت کوین

رویداد هاوینگ، تأثیرات عمیقی برای بازار کریپتو دارد که در زیر به‌صورت کلی به آن‌ها می‌پردازیم.

1- قیمت بیت کوین

از نظر تاریخی، رویداد هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) با افزایش بلندمدت قیمت همراه بوده است. هاوینگ نرخ تولید بیت‌ کوین جدید را کاهش می‌دهد، با کاهش عرضه طبق اصول اساسی اقتصاد می‌تواند قیمت بیت‌ کوین را افزایش می‌دهد.

2- توجه به بازار

رویداد هاوینگ توجه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کند و می‌تواند موجب افزایش توجه بین علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال شود که منجر به افزایش فعالیت در بازار می‌شود.

3- سودآوری ماینرها

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) با کاهش پاداش‌های بلوک بر سوددهی ماینرها تأثیر می‌گذارد و به‌طور بالقوه باعث تغییر در توزیع قدرت استخراج و نرخ هش می‌شود.

4- چرخه بازار از لحاظ روان‌شناسی

هاوینگ اغلب با آغاز یا پایان چرخه‌های بازار هم‌زمان است و نقطه عطف مهمی در بازار ارزهای دیجیتال است زیرا که می‌تواند بر احساسات سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارد و احساس فوریت یا هیجان را درمورد ارز دیجیتال و چشم‌اندازهای آینده آن ایجاد کند.

5- امنیت شبکه

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) با نصف شدن پاداش‌ها موجب می‌شود رقابت در استخراج بیت کوین تشدید شود و سیستم‌ها با قدرت پردازش بالاتر دست بالاتری خواهند داشت که در نهایت موجب افزایش امنیت شبکه می‌شود. همچنین، هاوینگ، ماینرها را تشویق می‌کند تا شبکه را با تکیه بر کارمزد تراکنش به‌عنوان بخش بیشتری از درآمدشان ایمن کنند و از ثبات و امنیت مداوم بلاکچین اطمینان حاصل کنند.


منبع: