معاملات آپشن (Option Trading) یا قرارداد اختیار معامله چیست؟

معاملات آپشن یا قرارداد اختیار معامله، قراردادهای مشتقه ای هستند که به خریدار این حق را‌ می‌دهند تا قبل از انقضای قرارداد، دارایی موردنظر‌‌ را با قیمتی ازپیش‌‌تعیین‌شده بخرد یا بفروشد‌‌. به‌عبارتی، اختیار معامله، قراردادی است که به دارایی زیربنایی دیگری مثل سهام یا اوراق بهادار دیگر وابسته است و معامله‌گران با پیش‌بینی آینده این دارایی، اقدام به معامله می‌کنند‌‌.

در این نوع از معاملات، دو گزینه وجود دارد؛ گزینه اختیار خرید «Call option» و‌‌ گزینه اختیار فروش «‌‌Put option‌‌». حق خرید به‌عنوان آپشن «Call» شناخته‌ می‌شود، در‌حالی‌که حق فروش دارایی پایه را آپشن «Put» می‌نامند‌‌.

این نوع قرارداد‌‌‌ها، اختیار معامله نام گرفته‌‌اند زیرا شرکت‌کنندگان لزومی برای معامله ندارند و در محدوده زمانی تعیین‌شده می‌توانند به اختیار خود اقدام به خرید یا فروش کنند و با سررسید این زمان، قیمت اعمال این قرارداد مشخص شده و قرارداد بسته ‌‌‌می‌شود‌. برخلاف قراردادهای آتی یا همان فیوچرز که صاحبان قرارداد باید در تاریخ خاصی خریدوفروش کنند، قرارداد اختیار معامله، الزام‌آور نیست‌‌.‌‌‌ آن‌ها به بیان ساده فرصت‌هایی برای خریدوفروش هستند و محدودیت‌‌‌ها و حساسیت‌های معاملات فیوچرز را ندارند‌‌.

درمورد بیت کوین‌‌‌، این بدان معناست که معامله‌گران در حال معامله،‌‌ حق خرید یا فروش این ارز دیجیتال را دارند‌‌. ازاین‌رو، معامله‌گران به‌راحتی حرکت قیمت زیربنایی بیت کوین را ارزیابی‌ و جهت حرکت آن را پیش‌بینی می‌کنند. به‌عبارت ساده‌تر، این نوع قرارداد، چیزی جز حدس و گمان نیست‌‌.

قراردادهای اختیار معامله یا همان معاملات‌‌ آپشن و قراردادهای آتی بیت کوین، اخیراً در مبادلات مشتقات ارزهای دیجیتال، آغاز عصر جدیدی در پوشش ریسک قیمت بیت کوین را ایجاد کرده‌اند‌‌. پوشش ریسک یا Hedge، نوعی استراتژی معاملاتی برای کاهش ریسک است. نیاز به این ابزارها به سقوط بازار در سال 1987 برمی‌گردد، زمانی که سرمایه‌گذاران به راه‌‌‌های بهتری برای محافظت از پرتفوی (سبد سرمایه‌گذاری) خود از طریق اختیار معامله جهت بیمه دارایی‌‌‌ها نیاز داشتند‌‌. این ابزارها انعطاف‌پذیری بیشتری را برای تجارت و پوشش مؤثر نوسانات قیمت بیت کوین فراهم‌ می‌کنند‌‌.

معاملات آپشن (Option Trading) بیت کوین چگونه کار‌ می‌کنند؟

معاملات آپشن در ارزهای دیجیتال به این علت محقق شده‌اند که یک صادرکننده‌‌‌ آن‌ها را ایجاد کرده و در بورس مشتقات ارزهای دیجیتال فهرست نموده است‌‌. هر قرارداد اختیار معامله، دارای تاریخ انقضای مشخصی است و قیمت تعیین‌شده‌ای دارد‌‌. هنگامی که یک آپشن بیت کوین خریداری‌ می‌کنید، این حق را دارید (اجباری در کار نیست) که دارایی پایه را با قیمتی مشخص در تاریخ بعدی معامله کنید‌‌. قیمت بسته شدن را Strike price یا قیمت اعمال‌ و مهلت آن را تاریخ سررسید‌ می‌نامند‌‌.

ارزش یک آپشن بیت کوین، از ارزش بیت کوین به دست‌ می‌آید‌‌. بنابراین، معاملات آپشن ، به‌ویژه برای معامله‌گرانی که تجربه کمتری دارند، خطرناک است‌‌ اما ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم روی ارزهای دیجیتال دارد‌‌. همان‌طور که گفته شد، در معاملات آپشن، دو گزینه حق خرید «Call» و حق فروش «Put» وجود دارد.

معامله حق خرید یا Call در آپشن به چه صورت است؟

در اینجا از یک مثال ساده برای نشان دادن نحوه کار معامله حق خرید استفاده می‌شود. فرض کنید درحال‌حاضر بیت کوین با قیمت ۳۰۰۰۰ دلار خرید و فروش ‌‌‌می‌شود‌. اگر فکر‌ می‌کنید قیمت بیت کوین در حال افزایش است، ممکن است یک آپشن خرید «Call» برای ۲ عدد بیت کوین با قیمت ۳۵۰۰۰ دلار و سررسید یک ماه از امروز خریداری کنید‌‌. آپشن خرید به شما این حق را‌ می‌دهد که بیت کوین‌‌‌ها را با قیمت اعمال خریداری کنید‌‌.

در این صورت، شما قرارداد حق خرید ۲‌‌ عدد بیت کوین را به قیمت ۳۵۰۰۰ دلار در مدت 30 روز خریداری کرده‌اید‌‌. شما آپشن را از صرافی خریداری‌ می‌کنید‌‌. فرض کنید این قرارداد آپشن،‌‌ ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد‌‌؛ در واقع، قیمت آپشن توسط صرافی تعیین ‌‌‌می‌شود‌.

خبر خوب! در تاریخ سررسید، هر بیت کوین به قیمت ۳۸۰۰۰ دلار به فروش‌ می‌رسد‌‌. شما حق خرید ۲ بیت کوین با ارزش مجموع ۷۶۰۰۰ دلار دارید که هریک را ۳۵۰۰۰ دلار‌‌‌، در مجموع ۷۰۰۰۰ دلار خریداری کرده‌اید‌‌. بنابراین، سود شما در قرارداد‌‌ آپشن بیت کوین،‌‌ ۶۰۰۰ دلار منهای ۱۰۰۰ دلاری است که برای این قرارداد آپشن پرداخت کرده‌اید‌‌. در نتیجه، صرافی ۵۰۰۰ دلار را به حساب شما منتقل‌ می‌کند‌‌. قراردادهای‌‌ آپشن از نوع خرید «Call» به‌صورتی که شرح داده شد عمل می‌کنند‌‌. اگر ارزش بیت کوین از قیمت اعمال یا strike price‌‌ بالاتر رود، درآمد کسب‌ می‌کنید‌‌.

در واقع، شما ۷۰۰۰۰ دلار پرداخت نمی‌کنید و ۲ عدد بیت کوین با قیمت ۳۵۰۰۰ دلار خرید می‌کنید و هرچه ارزش ۲ عدد بیت کوین در هنگام سررسید قرارداد بیشتر از ۷۰۰۰۰‌‌ دلار باشد، صرافی به شما مبلغ اضافه‌تر را پرداخت خواهد کرد. اکثر صرافی‌هایی که مشتقات ارز دیجیتال را مدیریت می‌کنند، آپشن‌‌‌ها و معاملات آتی را به‌صورت نقدی تسویه می‌کنند‌‌.

حال، اگر قیمت بیت کوین در تاریخ سررسید ۲۹۰۰۰ دلار‌‌ بود، شما ترجیح می‌دهید از این اختیار استفاده نکنید‌‌ و ۲ عدد بیت کوین را با قیمت ۳۵۰۰۰ دلار نمی‌خرید‌‌. با قراردادهای آپشن بیت کوین، ضرر شما محدود است‌‌. این آپشن بدون استفاده منقضی‌ می‌شود و شما فقط ۱۰۰۰ دلاری که برای خرید آن پرداخت کرده‌اید را از دست خواهید داد‌‌.

معامله حق فروش یا Put در آپشن، چگونه است؟

همچنان فرض قبلی که در آن بیت کوین ۳۰۰۰۰ دلار در حال خریدوفروش است را در نظر داشته باشید. اگر فکر می‌کنید قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد، می‌توانید آپشن «put» را خریداری کنید که به شما فرصتی می‌دهد تا ارز را با قیمت اعمال بفروشید‌‌. به‌عنوان مثال، شما‌ می‌توانید با خرید آپشن پوت، ۱۰۰۰ دلار را برای فروش ۲ عدد بیت کوین با قیمت ۲۵۰۰۰ دلار در 30 روز خرج کنید‌‌. اگر قیمت در تاریخ سررسید ۲۲۰۰۰ دلار باشد، سود شما ۳۰۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین منهای ۱۰۰۰ دلاری است که برای قرارداد آپشن پرداخت کرده‌اید و به‌عبارتی، ۵۰۰۰ دلار سود خواهید کرد.

زمانی که بازار در حال سقوط است، معامله حق فروش یک راه خوب برای کسب درآمد در ارزهای دیجیتال است‌‌. حال، اگر قیمت بیت کوین چیزی بالاتر از ۲۵۰۰۰ دلار شود، قرارداد آپشن شما برای فروش بیت کوین‌‌ به قیمت ۲۵۰۰۰ دلار فاقد اعتبار خواهد بود و اجازه‌ می‌دهد این قرارداد آپشن بدون اعمال آن منقضی شود و ۱۰۰۰ دلار که همان قیمت آپشن است را ضرر خواهید کرد‌‌.

قراردادهای آپشن بیت کوین چگونه بر بازار رمزارز تأثیر‌ می‌گذارند؟

از آنجایی که قراردادهای آپشن به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا دارایی‌ها را با قیمتی ازپیش‌تعیین‌شده بخرند یا بفروشند،‌‌‌ آن‌ها را در برابر نوسانات بازارهای کریپتو محافظت می‌کنند‌‌. علاوه‌بر این، حجم خرید یا خرید اختیار معامله در بازار، مسیری را که سرمایه‌گذاران انتظار دارند بازارها حرکت کنند، نشان‌ می‌دهد‌‌.

اگر قراردادهای آپشن بیت کوین از نوع فروش بیشتر باشند، نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند بازار سقوط کند و با توجه به رهبری بیت کوین در ارزهای دیجیتال، تمام بازار به احتمال بالا سقوط خواهد کرد؛ درحالی‌که کثرت قراردادهای آپشن بیت کوین از نوع خرید، نشان‌ می‌دهد که سرمایه‌گذاران انتظار دارند قیمت بیت کوین در بازار افزایش یابد‌‌.

زمانی که قراردادهای اختیار معامله نزدیک به تاریخ انقضای خود هستند، بازیکنان بزرگ مانند نهنگ‌ها و مؤسسات سعی‌ می‌کنند بسته به قراردادهایی که خریداری کرده‌اند، قیمت بیت کوین را به محدوده مطلوبی برسانند و سودآوری قرارداد آپشن خود را تضمین نمایند.به همین دلیل است که تاریخ سررسید قراردادهای آپشن با حجم بالا می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشد و باید به تاریخ سررسید‌‌‌های آپشن توجه ویژه‌ای داشته باشید‌‌.

خلاصه

مشتقات رمزنگاری مانند معاملات آپشن و معاملات آتی، به شما این امکان را‌ می‌دهند که در بازار ارزهای دیجیتال بدون خرید ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید و با مبلغی اندک، امکان کسب سود‌‌‌های بالا را داشته باشید‌‌.‌‌‌ آن‌ها می‌توانند راه خوبی برای سرمایه‌گذاری بر نوسانات بازار و به حداقل رساندن ریسک باشند‌‌. البته، لازم به ذکر است که فعالیت در معاملات آپشن و معاملات اهرم‌دار، نیازمند تجربه بالا و مدیریت سرمایه دقیق است؛ زیرا اگر مدیریت سرمایه مناسبی جهت معاملات اتخاذ نشود، می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری را به پرتفوی معامله‌گر وارد کند‌‌.


منبع: