رمزارز blur بلور یک بازار و پلتفرم جمع‌آوری توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) است که ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند تطبیق قیمت در زمان واقعی، مدیریت پورتفولیو (سبد سرمایه‌گذاری) و مقایسه این NFT در چند بازار به‌صورت هم‌زمان را ارائه می‌دهد. این پروژه، تراکنش‌های NFT را سریع‌تر انجام داده و رابط بصری‌ بهتری نسبت به سایر پلتفرم‌های مشابه دارد.

جذابیت پلتفرم بلور (blur) در Web3

موفقیت بازار بلور، نتیجه استراتژی آن برای هدف قرار دادن جمعیتی خاص از کاربران Web3 است. در بازار‌هایNFT پلتفرم‌هایی مانند OpenSea یا Objkt بیشتر برای علاقه‌مندان عادی به NFT که معمولاً در معاملات کوچک‌تر شرکت می‌کنند، جذابیت دارد. بلور با تمرکز بر معامله‌گران حرفه‌ای در بازارهای nft توانسته افرادی که معاملات با حجم بالا و نوسان گیری معقول انجام می‌دهند را به خود جذب کند.

رویکرد شبکه بلور درمورد حق امتیازها، عموماً به این صورت بوده است که‌ آن‌ها را تا حد امکان پایین نگه داشته و به معامله‌گران این اختیار را می‌دهد که‌ آن‌ها را اعمال کنند. OpenSea یک بازار NFT مطرح در Web3 است که برای بسیاری از افراد آشناست و کاربران فعال روزانه بیشتری دارد. با این وجود، بازار ان‌اف‌تی Blur، رقیب بازار opensea است و گهگاه در حجم معاملات از پلتفرم OpenSe پیشی می‌گیرد.

پلتفرم blur چیست؟

رمزارز blur بلور (blur) یک بازار غیرمتمرکز NFT است. NFT مخفف (Non-Fungible Token) به معنای توکن غیرقابل تعویض می‌باشد. این پروژه در ایالات‌متحده توسط شخصی به نام Pacman تأسیس و در اکتبر 2022 راه‌اندازی شد. پلتفرم Blur با ساختاری توسعه‌یافته، به‌دنبال محافظت از تولیدکنندگان محتوا در موارد مربوط به حق امتیاز است. حجم معاملات جمعی Blur بین راه‌اندازی آن در اکتبر 2022 تا پایان دسامبر همان سال، به بیش از 301 میلیون دلار رسیده است که در مقایسه با سایر پروژه‌ها، این حجم معاملات بسیار چشمگیر است. در ادامه، به معرفی سایر ویژگی‌های این بازار ان‌اف‌تی می‌پردازیم.

Pacman مؤسس این پلتفرم، گفته است که Blur به‌عنوان یک پلتفرم Web3 تمام تلاش خود را برای جلوگیری از معاملات NFT با حجم معاملاتی غیرمعمول انجام می‌هد، زیرا این امر موجب گسترش پولشویی در این تجارت می‌شود و در نتیجه، معیارهای پلتفرم برآورده نشده و محصولی با کیفیت پایین‌تر برای کاربران ارائه می‌شود.

رمزارز blur چیست؟

blur توکن حاکمیت بومی پلتفرم بلور و در واقع، یک توکن حاکمیتی بر پایه اتریوم (ERC-20) است که حداکثر سه میلیارد عرضه خواهد داشت و در زمان نگارش این مقاله، مقدار در گردش آن 1,076,765,029 عدد می‌باشد. رمزارز blur به‌عنوان توکن حاکمیت در بازار NFT استفاده می‌شود و به پلتفرم اجازه می‌دهد تا مسیر خود را به سمت آینده غیرمتمرکزتر پیش ببرد. Blurهمچنین با پویایی توکن خود رویکرد منحصربه‌فردی را برای بحث حق ‌امتیاز در نظر گرفته است؛ زیرا کاربران پلتفرمی را انتخاب می‌کنند که از حق امتیاز سازنده محتوا حمایت کند؛ در نتیجه، صاحبان حق امتیاز، پاداش بیشتری دریافت خواهند کرد.

چه عواملی پلتفرم بلور blur را متمایز می‌کند؟

رمزارز blur به‌طور خاص با تمرکز در مواردی طراحی شده است که دیگر پلتفرم‌ها در پرداختن به آن کوتاهی می‌کنند، به‌ویژه حق امتیاز سازندگان NFT که یکی از مسائل اصلی بازار‌های ان‌اف‌تی است. این برنامه با ارائه توکن‌های BLUR به‌عنوان پاداش به افرادی که حق امتیاز پرداخت می‌کنند، از سازندگان پشتیبانی می‌کند و تلاش می‌کند تا تعادل عادلانه‌ای بین سازندگان و معامله‌گران برقرار نماید. بازار NFT بلور برای معامله‌گران حرفه‌ای طراحی شده و تازه‌واردان به بازار NFT می‌توانند با مقداری تلاش برای یادگیری نحوه استفاده از این پلتفرم، از ویژگی‌های مختلف Blur بهره ببرند.

رمزارز Blur همچنین از دیگر بازارهای NFT با ویژگی‌های متعدد خود متمایز است و می‌تواند به معامله‌‌گران در بهینه‌سازی سود کمک کرده و تجربه معاملاتی بهتری در بازار NFT به کاربران ارائه دهد. براساس گزارش‌ها،پلتفرم بلور سرعت انجام تراکنش بالایی داشته و تطبیق‌دهی قیمت در زمان واقعی و عملکرد مرتب‌سازی براساس قیمت را فراهم می‌کند.

پلتفرم بلور به‌عنوان تجمیع‌کننده بازار به سایر بازار‌های NFT مانند X2Y2،OpenSea و (Looks Rare (LOOK متصل می‌شود. لازم به ذکر است که این پلتفرم هیچ کارمزد معاملاتی‌ای برای فروش NFT ندارد و معامله‌گران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را از طریق صفحه پورتفولیوی Blur مشاهده کنند. blur روی بلاک چین اتریوم به‌عنوان یک توکن ERC-20 عمل می‌کند که از طریق مکانیسم اجماع شبکه اتریوم (Proof of Stake) ایمن شده است.

ایردراپ‌های پلتفرم بلور

در پلتفرم بلور، مجموعه‌ای از ایردراپ ها ایجاد شده است که امکان دسترسی به توکن‌های blur را در قالب بسته‌های مراقبتی فراهم کرده و بسته‌های ایردراپ در چند مرحله بین کاربران توزیع شده‌اند. سری اول ایردراپ بین کاربرانی که شش ماه قبل از راه‌اندازی رسمی Blur در اکتبر 2022 با آزمایش بتا فعال بودند توزیع شد. دومین ایردراپ برای معامله‌گرانی بود که تا نوامبر 2022 عملکرد فعالی در بازار NFT بلور داشتند. سری سوم ایردراپ به معامله‌گرانی که تا 14 فوریه 2023 در پلتفرم Blur سفارش خرید داشتند اختصاص داده شد.

ایردراپ فوریه 2023 یک رویداد جهانی بزرگ بود، به‌طوری‌که قیمت blur به بیش از 5 دلار رسید و در عرض 24 ساعت به کمتر از 1 دلار بازگشت؛ زیرا بسیاری ازشرکت‌کنندگانی که ایردراپ دریافت کرده بودند، بلافاصله دارایی‌های خود را به فروش رساندند.

بررسی کامل پروژه بلور و تاثیر آن بر NFT

بلور، یک بازار و پلتفرم جمع‌آوری توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است که با ویژگی‌های متعدد خود می‌تواند به معامله‌‌گران در بهینه‌سازی سود کمک کرده و تجربه معاملاتی بهتری در بازار NFT به کاربران ارائه دهد. این پروژه تراکنش‌های NFT را سریع‌تر انجام داده و رابط بصری‌ بهتری نسبت به سایر پلتفرم‌های مشابه دارد و به دلیل رویکردش در مورد حق امتیاز NFT‌ها و پاداش‌های تعریف‌شده برای کاربرانی که حق امتیاز پرداخت می‌کنند، مورد استقبال بسیاری از کاربران حرفه‌ای در این حوزه قرار گرفته است.


منبع: