در هفته‌های اخیر، اخبار مربوط به ETF بیت کوین، یکی از عوامل مهم در افزایش و یا کاهش قیمت بیت کوین بوده و شرکت‌های بزرگی مانند Blackrock و Grayscale علاقه بسیاری به تصویب آن نشان داده‌اند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران و افرادی که به کریپتو علاقه دارند، خرید بیت کوین از یک صرافی ارز دیجیتال را یک فرایند ترسناک و مبهم ارزیابی می‌کنند. جنبه‌های فنی نگهداری بیت کوین مانند کیف پول‌های رمزنگاری‌شده، آدرس‌های بیت کوین و کلیدهای خصوصی، برای تازه‌واردان گیج‌کننده است و برخی از سرمایه‌گذاران را می‌ترساند. ETF بیت کوین، روشی ساده و قانونی برای معامله بیت کوین ایجاد می‌کند؛ به‌عبارتی، راه ورود سرمایه‌های کلان به این بازار را هموار می‌نماید.

همه این موارد، جذابیت ETF بیت کوین یا صندوق قابل‌معامله در بورس را تشدید کرده است. در ایالات متحده، مؤسسات مالی بزرگ مانند Blackrock،Fidelity و Invesco به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) برای راه‌اندازی ETF بیت کوین درخواست داده‌اند. از سوی دیگر، کمپانی Grayscale در دو سال گذشته تلاش کرده است که یک ETF بیت کوین راه‌اندازی کند و جلسات دادگاهی متعددی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) داشته است.

با توجه به نتیجه آخرین جلسه دادگاه با SEC در 29 آگوست 2023، تلاش این شرکت ارز دیجیتال (Grayscale) برای راه‌اندازی یک ETF بیت کوین مثبت بود و پس از انتشار این خبر، قیمت بیت کوین به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) تاکنون ETF بیت کوین را تأیید نکرده است و سرمایه‌گذاران روند تصویب ای تی اف‌ها را بادقت دنبال می‌کنند.

ETF چیست؟

ای تی اف (Exchange Traded Fund) یک نوع سرمایه‌گذاری است که مانند سهام به‌صورت عمومی معامله می‌شود. در این نوع سرمایه‌گذاری، به‌جای عملکرد یک شرکت، عملکرد یک دارایی یا شاخص اساسی مورد توجه قرار می‌گیرد. ای تی اف راهی است برای سرمایه‌گذاران تا ارزش دارایی آن‌ها، هم‌رده دارایی‌های زیربنایی مانند طلا یا نفت قرار بگیرد. ای تی اف‌ها در بورس اوراق بهادار سنتی معامله می‌شوند و ارزش آن‌ها با تغییرات قیمت دارایی، تغییر می‌کند.

ETF بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین تقریباً مانند سایر ETFها عمل می‌کند؛ سرمایه‌گذاران سهام بیت کوین را از طریق کارگزاری‌های سهام خریداری می‌کنند و می‌توانند آن‌ها را به همان روشی که سهام اپل یا تسلا را معامله می‌کنند، خریدوفروش نمایند. ETFهای بیت کوین قیمت لحظه‌ای بیت کوین را دنبال می‌کنند و باید با نوسانات قیمت بیت کوین مطابقت داشته باشند.

ETF بیت کوین توسط شرکتی مدیریت می‌شود که بیت کوین واقعی را خریداری و نگهداری می‌کند. شرکت ETF را در بورس اوراق بهادار سنتی فهرست می‌کند و سرمایه‌گذاران ETF را مانند هر سهام دیگری معامله می‌کنند. ETFهای بیت کوین، همچنین، انواع جدیدی از فرصت‌های معاملاتی را ارائه می‌دهند؛ ازجمله معاملات در خلاف جهت که در آن سرمایه‌گذاران می‌توانند از ریزش بیت کوین نیز سود کسب کنند.

چرا ETF بیت کوین اهمیت بالایی دارد؟

این سؤال مطرح می‌شود که چرا سرمایه‌گذاران، بیت کوین را به صورت مستقیم خریداری نمی‌کنند و صندوق معامله در بورس چه اهمیتی دارد؟ برای اکثر سرمایه‌گذاران خرد، بیت کوین و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال، هنوز هم خطرناک به نظر می‌رسند! علاوه‌بر قوانین نامشخص در این حوزه، داشتن بیت کوین، مستلزم به داشتن کیف پول بیت کوین و اعتماد به صرافی‌ها است که هنوز برای افرادی که با این فضا آشنا نیستند، قلمروی ناشناخته‌ای بوده و نیاز به سطح مشخصی از آگاهی دارد.

نگه‌ داشتن بیت کوین، شما را مسئول حفظ امنیت کلیدهای خصوصی خود می‌کند (مگر اینکه بخواهید آن‌ها را به صرافی بسپارید). برخی یک کیف پول سخت‌افزاری برای محافظت از بیت کوین‌های خود خریداری کرده و یا کلیدهای خصوصی را به شیوه‌ای امن ذخیره می‌کنند. همچنین، در آمریکا، سرمایه‌گذاران باید نحوه ثبت مالیات در فروش بیت کوین که منجر به افزایش سرمایه شده است را بررسی کنند.

با ETF بیت کوین، سرمایه‌گذاران نیازی به نگرانی درمورد کلیدهای خصوصی، ذخیره‌سازی یا امنیت ندارند. آن‌ها دقیقاً مانند سهام‌های دیگر (ازجمله سهام تسلا، نفت، طلا و…) در ای تی اف سهام دارند و می‌توانند بدون نیاز به خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال، در بازار ارزهای دیجیتال معامله کنند. به بیان ساده، این روش، پیشنهادی بسیار جذاب برای اغلب از افراد عادی و همچنین سرمایه‌گذاران نهادی است.

به همین دلیل است که بسیاری از صندوق‌های تأمینی و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری، درخواست‌هایی را برای ETF بیت کوین به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارسال کرده‌اند.

به بیان ساده، تأیید ETF بیت کوین چه تأثیری بر بازار ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

انتظار می‌رود که تأیید یک ETF بیت کوین در ایالات متحده آمریکا، سطح جدیدی از اعتماد و پذیرش را برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین به ارمغان بیاورد. در سال‌های 2020 و 2021، شرکت‌های سهامی عام بزرگ از جمله Square و Tesla بیت کوین را به‌عنوان سرمایه‌گذاری برای ترازنامه‌های خود خریداری کردند که این امر باعث ایجاد سطح جدیدی از پذیرش ارزهای دیجیتال شد؛ اما هنوز هم بسیاری از سرمایه‌گذاران محافظه‌کار، ارز دیجیتال را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ریسکی و مخاطره‌آمیز یا حتی یک حقه می‌دانند.

تأیید ETF بیت کوین توسط SEC به این معنی است که سرمایه‌گذاران نهادی می‌توانند راحت‌تر معاملات بیت کوین را انجام دهند. از لحاظ فنی، تأیید این صندوق‌ها، بیت کوین را به وال‌استریت می‌آورد. با ETF بیت کوین می‌توان از طریق همان کارگزاری‌هایی که سهام تسلا، اوراق ‌قرضه، طلا، نفت یا هر دارایی سنتی دیگری در آن‌ها معامله می‌شود، خریدوفروش بیت کوین را نیز انجام داد.

تأیید ETF بیت کوین، یکی از عوامل مهم برای افزایش قیمت بیت کوین خواهد بود.


منبع: