حمله 51 درصدی چیست؟

حمله 51٪ (یا حمله اکثریت) به یک تهدید بالقوه برای یکپارچگی یک سیستم بلاکچین اشاره دارد که در آن یک عامل یا سازمان مخرب، یک تنه موفق می شود بیش از نیمی از کل قدرت هش شبکه را کنترل کند و به طور بالقوه باعث اختلال در شبکه شود. اگر یک هکر کلاه سیاه، یا گروهی از هکرهای کلاه سیاه که هماهنگ با هم عمل می کنند، بیش از 50 درصد از کل نرخ هش شبکه را برای یک بلاکچین کنترل کنند، می توانند مکانیسم اجماع شبکه را نادیده بگیرند و مرتکب اعمال مخربی مانند خرج مضاعف شوند.

حمله 51 درصدی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد مهاجم قدرت استخراج کافی برای تغییر عمدی ترتیب تراکنش‌ها را داشته باشد و از تأیید برخی یا همه تراکنش‌ها جلوگیری کند. به این امر انکار خدمات تراکنش نیز گفته می شود. مهاجم همچنین می‌تواند از استخراج برخی یا همه ماینرهای دیگر جلوگیری کند که منجر به به اصطلاح انحصار استخراج می‌شود.

مثالی از حمله 51 درصدی

اگر یک عامل مخرب، 51 درصد از قدرت هش شبکه بیت‌ کوین را در اختیار بگیرد، می‌تواند با ارسال چند بیت کوین به کیف پول ارز دیجیتال در ازای دلار، یک معامله آفلاین OTC انجام دهد. با توجه به تغییر ناپذیری ضمنی بلاکچین، به محض تایید تراکنش توسط گره های شبکه، خریدار دلار را به کلاهبردار تحویل می دهد.

پس از آن، عامل مخرب می‌تواند قبل از تایید انتقال بیت‌ کوین، به بلاکچین برگردد و یک زنجیره جایگزین استخراج کند، که انتقال بیت‌ کوین در آن گنجانده نشده است. سهم اکثریت قدرت شبکه تضمین می‌کند که جایگزین در بقیه شبکه اعمال شود.

محدودیت های حمله ۵۱ درصدی

در حالی که یک مهاجم هنگام انجام یک حمله 51 درصدی می‌تواند آسیب زیادی وارد کند، حمله اکثریت به عامل مخرب اجازه نمی‌دهد از پخش تراکنش‌ها جلوگیری کند، و همچنین آنها را قادر به معکوس کردن تراکنش‌های سایر کاربران نمی‌کند. تغییر پاداش بلوک، ایجاد سکه از هوا، یا سرقت سکه هایی که هرگز به مهاجم تعلق نداشته اند نیز سناریوهای بسیار بعید هستند.

هر چه تراکنش عقب‌تر باشد، لغو کردن آن سخت‌تر می‌شود، زیرا تعداد بلوک‌های جدیدی که برای رساندن شبکه به ارتفاع بلوک فعلی استخراج می‌شوند، بیشتر و دورتر می‌شوند. به همین دلیل است که تراکنش‌های بیت‌ کوین معمولاً تا 6 تأیید قبل از تسویه نیاز دارند.

آیا حمله 51 درصدی به بیت کوین امکان پذیر است؟

حمله 51 درصدی به بلاکچین بیت کوین به دلیل وسعت شبکه آن بسیار بعید است. به همان میزانی که شبکه رشد می کند، احتمال اینکه یک فرد یا ربات به تنهایی قدرت محاسباتی کافی برای غلبه بر سایر شرکت کنندگان را به دست آورد، غیر واقعی تر می شود.

بنابراین، احتمال وقوع حملات 51 درصدی در شبکه‌های بزرگ، به‌ویژه در بلاکچین بیت‌ کوین که امن‌ترین شبکه ارز دیجیتال می باشد، بسیار کم است. در حالی که بسیاری از بلاکچین های بزرگ هنوز مورد حمله ای از این نوع قرار نگرفته اند، چندین حمله به زنجیره های کوچکتر مشاهده شده است. به عنوان مثال، آلت کوین بیت کوین گلد (که فورکی از زنجیره اصلی بیت کوین است) در می 2018 مورد حمله 51 درصدی قرار گرفت که منجر به سرقت 18 میلیون دلار BTG در آن زمان شد.

چگونه از حمله 51 درصدی به بلاکچین جلوگیری کنیم؟

بلاکچین ها با استفاده از ترکیبی از تکنیک ها از حمله 51 درصدی جلوگیری می کنند. یکی از راه‌های تشویق شرکت‌کنندگان، پیوستن حداکثری به شبکه و اجرای گره‌ها برای پشتیبانی از شبکه است. هر چه تعداد شرکت کنندگانی که منابع خود را به اشتراک می گذارند بیشتر باشد، تسلط یک نهاد واحد (یک سازمان خاص یا یک فرد خاص) بر شبکه دشوارتر می شود.

مکانیسم‌های اجماع مانند اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) نیز نقش مهمی در جلوگیری از حملات 51٪ دارند. این مکانیسم‌ها به گره‌ها نیاز دارند تا قبل از افزودن آن‌ها به بلاکچین، در مورد اعتبار تراکنش‌ها به توافق برسند. آنها دستکاری شبکه را از نظر اقتصادی و محاسباتی برای مهاجم گران می کنند، زیرا آنها باید اکثر منابع شبکه را کنترل کنند.

ترویج تمرکززدایی یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه است. توزیع گره‌ها در مکان‌های مختلف و درگیر کردن شرکت‌کنندگان مختلف به این معنی است که هیچ نهادی کنترل بیش از حد را به دست نمی‌آورد.


منبع: