آراگون (ANT) سریع‌ترین و ساده‌ترین روش را برای راه‌اندازی DAO در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد. این پلتفرم خدمات ارزشمندی را ارائه می‌دهد که هر شرکتی را قادر می‌سازد تا از قدرت فناوری‌ بلاکچین بدون استخدام یک متخصص داخلی استفاده کند. آراگون در سال 2016 راه‌اندازی شد و توسط انجمن آراگون به‌عنوان یک نرم‌افزار منبع‌باز ایجاد و توسعه یافت که امکان ایجاد و نگهداری سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) را فراهم می‌کند.

سازمان‌های غیرمتمرکز ایجاد شده در این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا از سیستم طراحی شده و کد آن به‌عنوان یک مدل داخلی برای اهداف مختلف استفاده کنند. آراگون در شبکه اتریوم میزبانی می‌شود؛ به این معنی که شرکت‌‌‌‌کنندگان شبکه می‌توانند DAO‌ها را در‌ بلاکچین اتریوم ایجاد کنند، در بستر اتریوم مستقر شده و فعالیت داشته باشند.

آراگون (ANT) چیست؟

آراگون یک نرم‌افزار منبع‌باز (open-source) است که بر پایه بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این نرم‌افزار برای ایجاد و نگهداری سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز استفاده می‌شود. پروژه آراگون دارای سه مؤلفه اصلی است: انجمن آراگون، مشتری آراگون و شبکه آراگون. انجمن آراگون به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی عمل‌ می‌کند که با تخصیص و حفظ وجوه جمع‌آوری شده از طریق فروش توکن، شبکه آراگون را مدیریت می‌کند.

مشتری یا کلاینت آراگون، یک جعبه‌ابزار برای توسعه‌دهندگانی است که قصد ایجاد DAO را دارند و شبکه آراگون وظیفه‌ پشتیبانی و تسهیل ارتباط بین کاربران و خدمات را در اکوسیستم مبتنی بر‌ بلاکچین که آراگون نمایندگی‌ می‌کند را به عهده دارد. ANT رمزارز بومی شبکه آراگون است و چندین ابزار کاربردی دارد که یکی از‌‌‌ آن‌ها رأی دادن به پیشنهادات و مشارکت در حاکمیت شبکه است.

یک سازمان غیرمتمرکز میزبانی شده در شبکه آراگون می‌تواند از طریق استفاده از برنامه Aragon Agent و قراردادهای هوشمند اتریوم، تعامل مستقیم داشته باشد. آراگون یک پروژه منحصربه‌فرد است که امکان تقویت زیرساخت‌های سازمان‌های غیرمتمرکز و اتصال کاربران DAO از طریق‌ بلاکچین اتریوم را فراهم می‌کند.

آراگون چگونه کار می‌کند؟

آراگون برای توسعه‌دهندگان امکان ساخت DAO‌ها را در شبکه‌ خود فراهم می‌کند. شبکه‌ آراگون توسط ارز دیجیتال بومی ANT پشتیبانی می‌شود. این پلتفرم بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا هر نوع برنامه‌ای را که توسط سایر شرکت‌‌‌‌کنندگان شبکه استفاده می‌شود، توسعه و استقرار دهند. این شبکه به هرکسی اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را در شبکه آراگون ایجاد و میزبانی کند، درحالی‌که سازندگان می‌توانند براساس استفاده از برنامه‌های خود توسط سایر شرکت‌‌‌‌کنندگان، سود کسب کنند.

آراگون تمام عملکردهای لازم برای حفظ و ایجاد DAO‌ها را ارائه می‌دهد؛ از جمله یک مدل تشویقی برای مشارکت‌‌‌‌کنندگان، جمع‌آوری سرمایه و پیوستن به جامعه. آراگون اخیراً پروتکل مدولار Aragon OSx و اپلیکیشن بدون کد Aragon را در اتریوم و Polygon به کار گرفته است. برای ایجاد DAO، توسعه‌دهندگان ابتدا باید از AragonOS استفاده کنند که یک چهارچوب قرارداد هوشمند با ویژگی‌های داخلی برای سازمان‌های غیرمتمرکز است. ویژگی‌های داخلی شامل توکن‌ها، رأی دادن و امور مالی است که از اجزا ضروری چهارچوب قراردادهای هوشمند هستند. توکن‌ها، دارایی‌های جدایی‌ناپذیری برای پشتیبانی از ساختار DAO هستند.

رأی دادن به کاربران اجازه می‌دهد تا در حاکمیت DAO مشارکت داشته باشند. امور مالی (Finance) تمام اقدامات مربوط به منابع پولی یک DAO را مدیریت‌ می‌کند که شامل پرداخت‌ها، دسترسی به تاریخچه تراکنش‌ها و مانده‌ها می‌شود. ANT همچنین می‌تواند به دادگاه آراگون دسترسی دهد، جایی که اختلافات حل می‌شود. دادگاه دارای یک رمزارز بومی با نام ANJ مخفف Aragon Network Juror است که برای فعال کردن اعضای هیئت‌منصفه کارآیی دارد.

اعضای هیئت‌منصفه برای مشارکت در حل اختلافات پاداش دریافت می‌کنند. ANJ زمانی ایجاد می‌شود که ANT به قراردادهای هوشمند پیوند سپرده می‌شود. با ایجاد و نگهداری آسانDAO ها، آراگون به توسعه اقتصاد‌ بلاکچین و اکوسیستم DAO کمک می‌کند؛ جایی که DAO‌های میزبانی‌شده در شبکه می‌توانند ارتباط برقرار کنند و کاربران می‌توانند سازمان‌های غیرمتمرکز را برای اهداف مختلف ایجاد کنند.

نگاه کلی به مزایای شبکه‌ آراگون

امنیت

امنیت یک نگرانی اساسی برای تیم توسعه آراگون بود. این شبکه به‌ بلاکچین اتریوم و یک کد منبع‌باز متکی است تا مطمئن شود که همه اقدامات در شبکه ایمن باقی می‌مانند. به‌عنوان یک پروژه منبع‌باز، این شبکه تحت بررسی شدید جامعه اتریوم قرار گرفته است.

سادگی

برنامه‌نویسی یک DAO کار ساده‌ای نیست، اما آراگون این امکان را برای کسانی که به‌تازگی وارد فناوری‌ بلاکچین شده‌اند، فراهم می‌کند. به‌عبارتی، نیاز یک شرکت به استخدام کارشناسان‌ بلاکچین را از بین می‌برد، زیرا تمامی ویژگی‌ها و عملکردها استاندارد هستند. آراگون (ANT) تلاش خود را کرده تا اطمینان حاصل کند که همه عملکردهای اداری که یک شرکت مدرن به آن نیاز دارد، بخشی از مدل پایه باشد.

مدل‌هایی وجود دارند که اقداماتی مانند رأی دادن سهامداران، فروش توکن و حساب‌های پرداختی و دریافتی را پوشش می‌دهند. شرکت‌ها همچنین می‌توانند مدل‌هایی را در شبکه پیدا کنند که مالکیت، کنترل دسترسی و مدیریت هویت را فراهم می‌کنند. کامل بودن سیستم چشمگیر است زیرا نیروی انسانی (HR onboarding) و حقوق و دستمزد‌ها را کاهش می‌دهد.

سفارشی‌سازی علاوه‌بر این مدل‌های پایه، شرکت‌ها می‌توانند هر ویژگی موردنظر خود را برای افزایش اثربخشی آن سفارشی کنند. این تغییرات را می‌توان از طریق رابط ایجاد کرد، یا اگر شرکت دارای قابلیت‌های خاص باشد، می‌توان تغییرات را مستقیماً در کد منبع‌ باز ایجاد کرد. به این ترتیب، آراگون می‌تواند نیازهای هر نوع سازمانی را تقریباً برآورده کند.

دسترسی جهانی

یکی دیگر از مزیت‌های اصلی کاربران آراگون، دسترسی به یک شبکه جهانی از افراد هم‌فکر است. این پلتفرم شرکت‌ها را تشویق‌ می‌کند تا با شرکت‌های دیگر از مناطق مختلف در سراسر جهان همکاری کنند. این شرکت‌ها می‌توانند ایده‌های خود را به یکدیگر منتقل کنند و به ساده‌سازی فرآیند ورود به سیستم برای کاربران جدید کمک کنند.

حوزه‌های قضایی

آراگون مفهوم جدیدی به نام صلاحیت‌های دیجیتال را از طریق دادگاه آراگون معرفی می‌کند. این سیستم همان چیزی است که قراردادهای دیجیتال بین سازمان‌ها را اجرا می‌کند. توسعه‌دهندگان این پروتکل را برای اطمینان از وجود مکانیزمی برای حل‌وفصل اختلافاتی که خارج از مدل‌های از پیش برنامه‌ریزی‌ شده هستند، معرفی کردند.

شفافیت

کاربران آراگون هنگام استفاده از شبکه، از شفافیت کامل برخوردار هستند.‌‌‌ آن‌ها به‌راحتی می‌توانند نحوه خرج شدن تمام سرمایه‌های DAO را نظارت کنند. به این ترتیب، همه کاربران می‌توانند با اطمینان از مزایای شبکه فعالیت داشته باشند.

توکن ANT و پیشینه‌ آراگون

شبکه آراگون در سال 2016 توسط لوئیس ایوان کوئنده (Luis Ivan Cuende) و خورخه ایزکویردو (Jorge Izquierdo) تأسیس شد. این دو همچنین انجمن آراگون و آراگون وان را تأسیس کردند. آراگون وان خدماتی را برای شبکه آراگون توسعه می‌دهد و شرکتی را که پشت پروژه است، نمایندگی می‌کند. این تیم در سال 2017 با فروش توکن ANT تعداد 275000 اتریوم جمع‌آوری کردند که در آن زمان معادل 25 میلیون دلار بود.

این پروژه به‌طور رسمی در سال 2018 در شبکه اتریوم راه‌اندازی شد. از سال 2020، کاربران قادر به ارتقا به Aragon V2 هستند که هزینه‌ها را کاهش داده و از تراکنش ها متا برای ANT استفاده می‌کند. توکن بومی آراگون حداکثر عرضه خود را ندارد و درحال‌حاضر 43,176,145 ANT در گردش می‌باشد. کاربران از ANT برای حاکمیت و تصمیم‌گیری درمورد نرخ تورم و سیاست صدور توکن استفاده می‌کنند.

نتیجه‌گیری

آراگون ابزارهای منعطف و امنی ایجاد‌ می‌کند که هرکسی را قادر می‌سازد تا سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) را راه‌اندازی و مدیریت کند. آراگون سریع‌ترین و ساده‌ترین روش را برای راه‌اندازی DAO در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد. عملکرد این شبکه مشابه سازنده وب‌سایت است و با مدل‌های از قبل پیکربندی‌شده می‌تواند مطابق با نیازهای خاص شرکت‌ها سفارشی شوند. به این ترتیب، آراگون خدمات ارزشمندی را ارائه می‌دهد که هر شرکتی را قادر می‌سازد تا از قدرت فناوری‌ بلاکچین بدون استخدام یک متخصص داخلی استفاده کند.

توسعه‌دهندگان با استفاده از AragonOS، به‌راحتی می‌توانند یک چهارچوب قرارداد هوشمند با قابلیت‌های داخلی برای ایجاد DAO تنظیم کرده و سازمان‌های غیرمتمرکز خود را ایجاد کنند. با ایجاد و نگهداری آسانDAO ها، آراگون به توسعه اقتصاد‌ بلاکچین و اکوسیستم DAO کمک می‌کند؛ جایی که DAO‌های میزبانی‌شده در شبکه ارتباط برقرار می‌کنند و کاربران می‌توانند سازمان‌های غیرمتمرکز را برای اهداف مختلف ایجاد کنند.


منبع: