رمزارز کوانت (QNT)

در آینده‌ای نه‌چندان دور، فرایند بلاکچین بسیاری از صنایع و حتی اینترنت را متحول خواهد کرد؛ سپس برخی از پروژه‌هایی که ایجاد می‌شوند، امکان سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه را در اختیار ما قرار می‌دهند که پتانسیل تبدیل شدن به اپل، مایکروسافت، آمازون و گوگل بعدی را در جهان خواهند داشت! درحال‌حاضر نیز پروژه‌های بزرگی وجود دارند که می‌شود روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد، اما فقط تعداد کمی از آن‌ها ویژگی «توکنومیک بودن» را دارند.

در دنیای ارزهای دیجیتال، توکنومیک به اکوسیستم یا محیطی اشاره دارد که نحوه‌ی عملکرد توکن‌ها را درک می‌کند. هدف اصلی این چهارچوب اقتصادی، شناسایی عملکرد و چگونگی گردش یک ارز دیجیتال در قلمروی تعیین‌شده‌ی آن است. اصطلاح «Tokenomics»، تلفیقی از «Token» و «Economics» است.

پروژه‌ی Quant، سیستم‌عامل بلاکچین Overledger و توکن QNT را شامل می‌شود که وظیفه‌ی آن‌ها تضمین قابلیت همکاری بین چندین بلاکچین و امکان برقراری ارتباط بین شبکه‌ها و زنجیره‌های جهانی با انعطاف‌پذیری بیشتر است و همچنین، به‌واسطه‌ی توکنومیک قدرتمند خود، پتانسیل تبدیل‌شدن به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارد.

شبکه Quant چیست؟

فناوری شبکه‌ی Quant، قلب پروژه‌ی Quant می‌باشد که با کمک سیستم‌عامل Overledger عملکردهای لازم برای ایجاد اعتماد بین چندین بلاکچین را به شکل خودکار درمی‌آورد. این پروژه به‌عنوان اولین سیستم‌عاملی است که با هدف اتصال زنجیره‌های بلوکی و شبکه‌ها (مانند شبکه‌های ارائه خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و…) در مقیاس جهانی، بدون اینکه مانعی برای قابلیت همکاری آن‌ها ایجاد شود، برای بلاکچین ساخته شده است.

Overledger هسته‌ی این پروژه است که اکوسیستم اقتصاد دیجیتال آینده قرار است حول آن ساخته شود و به توسعه‌دهندگان و مشاغل موجود در آن اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز چندزنجیره‌ای معروف به MApps را برای مشتریان خود بسازند. بااین‌حال، تبدیل‌ شدن به بخشی از Overledger، تنها با استفاده از توکن‌های QNT که برای پرداخت هزینه‌های استفاده از پلتفرم یا هزینه‌ی مجوزهای سالانه استفاده می‌شوند، ممکن خواهد بود.

پروژه‌ی Quant چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

ایده‌ی ایجاد Overledger/Quant در ذهن مدیرعامل و بنیانگذار پروژه، گیلبرت وردیان، زمانی که او در بخش مراقبت‌های بهداشتی کار می‌کرد، متولد شد. در آن زمان، اطلاعات بیماران در شبکه‌های متنوعی ثبت و در مجموعه‌بسته‌های اطلاعاتی مختلفی نمایش داده می‌شدند. او با عمیق‌ شدن در این فرایند، نقش کلیدی امکان همکاری بین شبکه‌های مختلف را در تضمین پوشش بیمه شناسایی کرد. با در نظر گرفتن این موضوع، تیمی به رهبری وردیان، مجموعه‌ای از مسائل را مدیریت کردند تا در آینده مفهومی به نام «اینترنت اعتماد» ایجاد شود.

با اینکه فناوری‌های بلاکچین و دفترکل توزیع‌شده، استفاده‌های بسیاری دارند، اما همچنان در دفترکل داخلی و در شبکه‌های خارجی، قابلیت همکاری یکپارچه وجود ندارد و Quant قرار است این شکاف را به‌عنوان «حلقه‌ی گمشده‌ی» بلاکچین پر کند. فناوری Overledger قصد دارد برای هر شبکه‌ای که یک هدف خاص دارد، دروازه‌ای به تمام بلاکچین‌های دیگر فراهم کند؛ این دروازه به‌عنوان رابط کاربری قدرتمند با کارآیی بالا ارائه می‌گردد.

در پروژه‌ی quant با استفاده از بلاکچین، از ارتباط بین برنامه‌ها در اکوسیستم موردنظر پشتیبانی می‌شود. در عین حال، قابلیت همکاری، محدود به انتقال ارزش بین بلاکچین نیست؛ زیرا تبادل پیام‌ها و داده‌ها را با افزودن هش پیام به ابرداده‌ی هر تراکنش نیز پوشش می‌دهد. بدون نیاز به اضافه کردن بلاکچین دیگر، کاربران می‌توانند به اعتماد و امنیت زنجیره‌ی منبع اتکا کنند.

توسعه‌ی راه‌حل‌های خاص مبتنی بر بلاکچین نباید کاربران را متحمل هزینه‌های اضافی کند و همچنین، نباید نیاز به تکنولوژی و امکانات خاصی وجود داشته باشد. Overledger امیدوار است با معماری خاص خود بتواند به‌عنوان میان‌بری برای کاهش هزینه‌های بالای انجام این کار و حذف نیاز به زیرساخت‌های پیچیده مانند زنجیره‌های متعدد عمل کند و از توسعه‌ی راه‌حل‌های سفارشی برای بخش‌های خاص پشتیبانی نماید.

با کمک Quant، کسب‌وکارها فقط برای دسترسی به یک بلاکچین محدود نمی‌شوند و برنامه‌های کاربردی آن‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را از همه‌ی بلاک‌چین‌هایی که پلتفرم دسترسی به آن‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد، استفاده کنند و سیستم خود را با امکانات بلاکچین‌ها پیاده‌سازی کرده و در نهایت، خدمات خود را ارائه دهند.

از نظر تکنولوژیکی، پلتفرم Overledger، آگنوستیک (فناوری قابل استفاده با هر نوع سیستمی) است؛ یعنی کاربرانی که به دنبال کار با آن هستند، برای پیوند با شبکه‌ها و بلاکچین‌های مختلف، به یک ارائه‌دهنده‌ی فناوری محدود نمی‌شوند. تلاش برای انتخاب بهترین سیستم براساس نیاز به برآورده‌کردن خواسته‌های مختلف از لحاظ تکنولوژیکی و تجاری بلاکچین برای استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، می‌تواند یک امر پیچیده باشد. با اجازه دادن به کاربران برای استفاده از Overledger، تیم پشتیبان آن امیدوار است که برنامه‌های جدید و ویژگی‌های آن‌ها با سرعت بیشتری مورد پذیرش جامعه‌ی توسعه‌دهنده‌ها، صاحبان کسب‌وکار و… قرار گیرند.

فروشگاه نرم افزاری کوانت (Quant App Store)

براساس این معماری، شبکه‌ی Quant توانایی خواندن و نظارت بر تراکنش‌ها در چندین دفترکل را دارد که در ابتدا شامل بیت‌ کوین، اتریوم و ریپل است؛ البته با این چشم‌انداز که با توسعه‌ی پلتفرم، موارد بیشتری پشتیبانی شوند؛ مثلاً، همان معماری‌ای که از MApps پشتیبانی می‌کند، باید به تیم Quant اجازه دهد تا کار روی فروشگاه Quant App Store را به‌عنوان یکی از چندین منبع درآمد در اکوسیستم خود آغاز کند.

اپ‌ استور قرار است خدمات زیر را ارائه دهد:

  • توسعه‌دهندگان می‌توانند MApps را ایجاد و منتشر کنند.
  • برنامه‌ها می‌توانند نرخ شارژ صفر را برای استفاده و تراکنش‌ها داشته باشند. گزینه‌های دیگر نیز شامل کارمزد یک‌باره برای هر تراکنش یا استفاده از یک برنامه‌ی کاربردی و یک مدل اشتراک ماهانه‌ی اختیاری می‌شوند.
  • مشتریانی که مایل به استفاده از MApps هستند، برای دسترسی به پلتفرم، ملزم به نگه‌داشتن تعداد ازپیش‌تعیین‌شده‌ی توکن کوانت خواهند بود.

علاوه‌بر اپ استور، کوانت نیز فرایندهایی را جهت راه‌اندازی (Software-As-A-Service (SaaS برای برنامه‌های کاربردی سازمانی و میان‌افزاری ایجاد کرده است. این فرایندها، راه‌حل‌هایی را ارائه می‌کنند که متناسب با نیازهای بخش‌های فردی و در واقع، براساس نیازهای صنایع مختلف است.

در راستای این امر، توسعه‌دهندگان وعده می‌دهند که بر بخش‌هایی مانند مراقبت‌های بهداشتی، زنجیره‌ی تأمین، دولت و خدمات مالی تمرکز خواهند کرد. یکی از این محصولات، Quant Health است که برای کمک به مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی برای عملیاتی نگه داشتن سیستم‌های خود با کمک بلاکچین استفاده می‌شود.

شرکت Quant و محصولات نرم افزاری واسط با نام Middleware

تیم Quant همچنین در حال کار بر روی ایجاد برنامه‌های کاربردی تجاری است که به کاربران خود اجازه می‌دهد از ماهیت غیرمتمرکز پلتفرم Quant و پتانسیل آن برای عملکرد در چندین زنجیره بهره ببرند. با اینکه این برنامه‌ها در حال توسعه هستند، برخی از زمینه‌هایی که ممکن است مورد توجه باشند، عبارت‌اند از:

  • پرونده‌ی الکترونیک سلامت
  • راه‌حل برای پیام‌رسانی غیرمتمرکز
  • محصولات میان‌افزاری مانند قراردادهای همکاری
  • راه‌حل برای کارگزار هویت که می‌تواند برای احراز هویت کاربران و اجازه‌ی دسترسی آن‌ها به بلاکچین استفاده شود
  • درگاه‌های ارز فیات

علاوه‌بر این محصولات، تیم Quant همچنین در حال کار بر روی طرح صدور مجوز برای فناوری اصلی خود است که در اینترنت و بلاکچین به ارائه‌دهندگان، ایده‌پردازان و تولیدکنندگان مختلف ارائه می‌شود.

توکن QNT و تاریخچه‌ی آن

کوانت در ژوئن 2018 با هدف اتصال بلاکچین و شبکه‌ها در مقیاس جهانی، بدون کاهش کارآیی و قابلیت همکاری شبکه، راه‌اندازی شد. QNT توکن‌هایی هستند که نقش اصلی آن‌ها فراهم کردن دسترسی دیجیتال به یک سرویس خاص یا یک برنامه‌ی کاربردی (MApp) است که بخشی از پلتفرم Quant هستند.

گیلبرت وردیان (مدیرعامل) بیش از دو دهه است که در صنعت امنیت فعال است؛ همچنین، او بنیانگذار استاندارد ISO TC307 برای بلاکچین است. دیگر افراد کلیدی این پروژه عبارت‌اند از: معمار ارشد ژان پل دو جونگ و کالین پاترسون (CTO). این تیم، رویداد ICO (نوعی عرضه‌ی اولیه) را که در آوریل 2018 برگزار شد، مدیریت کرد و توانست حدود 11 میلیون دلار جمع‌آوری کند.


منبع: