وقتی صحبت از پروژه‌های مالی غیرمتمرکز ‌‌می‌شود، سینتتیکس (SNX) یکی از منحصربه‌فردترین گزینه‌های موجود است‌‌. سینتتیکس یک پروتکل توزیع‌شده در بلاکچین اتریوم است که برای بیمه دارایی‌ها از آن استفاده ‌‌می‌شود‌‌.

سینتتیکس (SNX) چیست؟

پروژه‌ سینتتیکس بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است و به کاربران این امکان را می‌دهد که دارایی‌های غیرمتمرکز مصنوعی را صادر کرده و همچنین‌‌‌ آن‌ها را معامله کنند‌‌. SNX قبل از تغییر نام تجاری‌اش به (Synthetix)، با نام (Havven) شناخته‌‌ می‌شد. Synthetix امکان ایجاد دارایی‌های مصنوعی روی زنجیره معروف به (Synths) را فراهم‌‌ می‌کند و این دارایی‌های مصنوعی براساس قیمت دارایی‌ها در دنیای واقعی ارزش‌‌‌گذاری می‌شوند‌‌.

Synthetix از کالاهایی مانند طلا و نقره، ارزهای دیجیتال‌‌، شاخص‌های ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات پشتیبانی می‌کند و امکان ایجاد یک نسخه‌ مصنوعی از این دارایی‌ها را در بلاکچین فراهم کرده است‌‌. این پلتفرم، دارایی‌هایی که مبتنی بر ‌‌بلاکچین نیستند را به اکوسیستم ارزهای دیجیتال فراخوانی نموده و در نتیجه، بازار مالی بالغ‌تری را ایجاد‌‌ می‌کند‌‌.

SNX یا همان توکن شبکه‌ سینتتیکس، چیست؟

Synthetix یک پروتکل بیمه دارایی‌های غیرمتمرکز است و به کاربران اجازه‌‌ می‌دهد که طیف گسترده‌ای از مشتقات، از جمله کالاها، ارزهای فیات و حتی سهام را ضرب، نگهداری و معامله کنند‌‌.‌‌‌ آن‌ها همچنین‌‌ می‌توانند این کار را برای ارزهای دیجیتال خاصی نیز انجام دهند که محبوب‌ترین‌‌‌ آن‌ها BTC است.

دارایی‌های ضرب‌شده‌ این پروتکل (Synths)، از طریق توکن شبکه SNX وثیقه می‌شوند که موجب جریان نقدینگی به دارایی‌های زیربنایی می‌گردد و در عین حال، سطح دسترسی بیشتری به دارایی‌های مالی سنتی و استراتژی‌های معاملاتی جدید ایجاد می‌کند. Synthetix در ابتدا توسط بنیاد Synthetix که یک بنیاد غیرانتفاعی بود، در استرالیا ایجاد و اداره می‌شد‌‌. بااین‌حال، با گذشت زمان و در سال 2020، کنترل این اکوسیستم به سه سازمان مستقل غیرمتمرکز یا (DAO) منتقل شد‌‌.

ProtocolDAO: بودجه موردنیاز برای ارتقا پروتکل و تغییرات در قراردادهای هوشمند Synthetix را کنترل‌‌ می‌کند‌‌.

GrantsDAO: بودجه پیشنهادی جامعه برای کالاهای عمومی در Synthetix را کنترل‌‌ می‌کند.

SynthetixDAO: بودجه‌ موردنیاز برای نهادهایی که توسعه شبکه را پیش‌‌ می‌برند کنترل‌‌ می‌کند.

Synthetix: با روشی غیرمتمرکز و بدون نیاز به کسب مجوز از ارگان‌های خاص و مقاوم در برابر سانسور اطلاعات‌‌، طیف وسیعی از دارایی‌های کریپتو و غیرکریپتو را پوشش می‌دهد.

توکن شبکه Synthetix چگونه کار‌‌ می‌کند؟

در اکوسیستم سینتتکس، هر دارایی‌ای که ضرب ‌‌می‌شود، یک Synths تلقی ‌‌می‌شود که از طریق توکن‌های SNX ایجاد می‌شوند و با اضافه شدن پیشوند s کوچک قبل از نام ارزها قابل تشخیص هستند‌‌. برای شروع معامله‌ Synthsها،‌‌ می‌توانید از چندین روش استفاده کنید‌‌. روش اول این است که ETH را در یک صرافی خریداری کنید، سپس اتریوم خریداری شده را در صرافی Kwenta به sUSD تبدیل و سپس با استفاده از sUSD می‌توانید Synths‌های دیگر مانند sBTC را معامله کنید‌‌.

لازم به ذکر است که Kwenta یک صرافی غیرمتمرکز (dApp) است و اجازه معامله در شبکه Synthetix را‌‌ می‌دهد. روش دوم این است که توکن‌های SNX را از یک صرافی خریداری و آن‌ها را در Mintr که بخشی از این شبکه است استیک کنید و سپس، Synths‌ها را ایجاد و با استفاده از‌‌‌ آن‌ها در Kwenta، معاملات خود را آغاز کنید‌‌. در Synthetix، همه Synths‌هایی که از طریق استیک ‌کردن توکن‌های SNX ایجاد می‌شوند، دارای 750% نسبت وثیقه هستند که این نسبت، توسط مکانیزم حاکمیت شبکه تعیین ‌‌می‌شود.

استیک‌کنندگان به‌صورت دستی نسبت وثیقه را در Mintr سنجیده و آن را در حد ثابتی نگه می‌دارند‌‌. در صورت بالا بودن نسبت وثیقه، از طریق ضرب‌ کردن sUSD باعث کاهش آن و در صورتی که نسبت وثیقه کم باشد، با سوزاندن sUSD و حذف آن از شبکه، این نسبت را مدیریت‌‌ می‌کنند‌‌. از طریق استیک کردن SNX و ضرب کردن sUSD، برای کاربران بدهی sUSD ثبت خواهد شد که برای باز‌پس‌گیری SNX استیک‌ شده، باید بدهی خود را تسویه کنند و مقدار sUSD قرض شده را سوزانده و از شبکه حذف کنند تا وجه وثیقه آزاد شود‌‌.

قابل‌توجه‌ترین ویژگی این اکوسیستم، این است که هر فرد برای معامله‌ Synths‌ها، به طرف مقابل جهت معامله نیازی ندارد. هر Synth را‌‌ می‌توان با هر Synth دیگری در Synthetix Exchange معامله کرد و این اکوسیستم سطح تقریباً بی‌نهایتی از نقدینگی را فراهم‌‌ می‌کند‌‌. نوآوری دیگری که شبکه Synthetix ارائه‌‌ می‌دهد، تجارت همتا به قرارداد (P2C) است که در آن معاملات خود‌به‌خود، به‌راحتی، با سرعت بالا و بدون نیاز به لیست سفارش انجام‌‌ می‌شوند.

یک استخر نقدینگی توزیع‌شده از دارندگان توکن شبکه، مسئول ارائه این وثیقه در پلتفرم بوده و همچنین مسئول حفظ ثبات کل معاملات می‌باشد‌‌. Synth‌ها‌‌ می‌توانند به هر شکلی باشند و با پیشوند (s) مشخص‌‌ می‌شوند؛ مانند ارزهای فیات مصنوعی sEUR،sUSD و…

تاریخچه و مؤسسان پروژه‌ سینتتکس

Kain Warwick بنیانگذار Synthetix که یک پروتکل نقدینگی مشتقات در اتریوم است، درحال‌حاضر، این تیم را برای توسعه آینده آن رهبری‌‌ می‌کند‌‌. او تجربه‌ای پیشین در ساخت پلتفرم‌های پرداخت ارزهای دیجیتال در استرالیا را دارد که بزرگ‌ترین‌‌‌ آن‌ها Blueshyft است‌‌. مهم‌تر اینکه، او مدیر غیراجرایی آنجا نیز بود‌‌. پیش از آن، وارویک، یکی از اعضای شورای مشورتی در ‌‌بلاکچین استرالیا و همچنین عضو هیئت مشاوران در The Burger Collective بود‌‌.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، این پروژه در ابتدا با نام Havven تأسیس شد و در اوایل سال 2018 از طریق عرضه اولیه (ICO) و فروش توکن بومی SNX‌‌، 30 میلیون دلار به دست آورد‌‌. دو عضو برجسته دیگر از تیم اصلی Synthetix ، جاستین موزس و کلینتون انیس‌‌ می‌باشند.

جاستین موزس، CTO در Synthetix است و از ابتدا با این پروژه همراه بوده است‌‌. موزس قبل از پیوستن به Synthetix، مدیر مهندسی MongoDB بود‌‌. او تجربه گسترده‌ای در سیستم‌ها با مقیاس بالا دارد و در طراحی و استقرار پروژه متخصص است‌‌. کلینت انیس، معمار ارشد Synthetix نیز بیش از 18 سال تجربه در زمینه مهندسی نرم‌افزار دارد‌‌.

حرف آخر

Synthetix در خط مقدم پروژه‌های DeFi قرار دارد و دارایی‌های مصنوعی ضرب‌شده را به کاربران در سراسر جهان ارائه‌‌ می‌دهد و در نتیجه، دسترسی به استراتژی‌های معاملاتی تخصصی را فراهم‌‌ می‌کند‌‌. با در نظر گرفتن حجم معاملات بازارهای مالی سنتی، پتانسیل ایجاد یک بازار توکن‌شده عظیم با دیجیتالیزه‌کردن دارایی‌های دنیای واقعی در ‌‌بلاکچین اتریوم از طریق این اکوسیستم وجود دارد و به بیان ساده‌تر، راه ورود سرمایه‌ها و دارایی‌های دنیای واقعی را به بلاکچین هموار می‌نماید‌‌.


منبع: