سرویس نام اتریوم (ENS) که مخفف Ethereum Name Service میباشد، یک ‌‌بلاکچین مانند سیستم نام دامنه (DNS) است‌. سرویس DNS‌ آی‌پی‌‌های موجود را به نام سایت‌ها تبدیل می‌کند و در دنیای بلاکچین سرویس ENS آدرس‌‌های پیچیده‌‌ اتریوم شامل اعداد و حروف تصادفی را به نام‌‌هایی که برای به خاطر سپردن آسان‌تر هستند و خوانایی بیشتری دارند تبدیل‌‌ می‌نماید‌. این امر اکوسیستم نوظهور Web3 را قابل دسترس‌تر و قابل فروش‌تر می‌کند؛ زیرا افراد و نرم‌افزار‌‌های غیرمتمرکز (dApps) می‌توانند به‌راحتی آدرس‌های رمزنگاری‌شده را به اشتراک بگذارند‌.

به لطف تسلط اتریوم بر بازار، سرویس نام اتریوم موجب شده رقابتی برای دریافت بهترین آدرس‌‌های رجیستری در سرویس ENS شکل گیرد، مانند چیزی که در دهه 1990 درمورد دامنه‌‌های com. اتفاق افتاد‌.

پیدایش و پیشینه‌‌ ENS

نیک جانسون، مهندس نرم‌افزار سابق گوگل که اهل نیوزلند است، مفهوم ENS را در آوریل 2016 تحت پوشش بنیاد اتریوم معرفی کرد‌. در‌‌ می‌2017، سرویس نام اتریوم (ENS) به‌عنوان یک دامنه سطح بالا (TLD) راه‌اندازی شد‌. سال بعد، ENS از بنیاد اتریوم‌ به‌عنوان یک نهاد جداگانه خارج شد‌. TLD (Top-level-Domain) که به فارسی، دامنه سطح بالا نامیده می‌شود، همان پسوند وب‌سایت‌های مختلف مانند com. یا ‌‌‌net. است‌. ENS ابتدا با پسوند ‌‌‌eth‌. بومی‌ به‌عنوانTLD شروع شد و بعداً پسوندهای (xyz‌.)، ‌‌‌(kre.)، ‌(luxe.)،‌‌‌ (app.)، (io.) و بسیاری دیگر را ادغام کرد‌.

از سال 2017، بیش از 2‌.3 میلیون نام ENS برای بیش از 550000 آدرس شرکت‌کننده منحصربه‌فرد ایجاد شده است‌. از آگوست 2021 تا اوج ثبت نام سرویس نام اتریوم (ENS) در ماه‌‌ می‌2022، درآمد ماهانه ENS افزایش چشمگیری داشت و رشد 264 درصدی را تجربه کرد‌. سرویس نام اتریوم برای نام‌ها در دامنه‌‌های مختلف هزینه‌‌هایی دریافت می‌کند و با رشد WEB3 نیاز به آدرس‌ها افزایش یافته و در نتیجه درآمد این سرویس نیز افزایش خواهد یافت.

از سال ۲۰۲۲، سرویس نام اتریوم برای نام‌هایی که بیش از پنج کاراکتر دارند، سالانه 5 دلار هزینه دارد و نام‌های کوتاه‌تر گران‌تر هستند! نام‌های با چهار کاراکتر 160 دلار در سال و نام‌هایی با سه کاراکتر‌ 640 دلار در سال جهت تمدید نام ENS باید هزینه پرداخت کنند‌. ازآنجاکه هزینه‌‌های تمدید توسط ثبت‌کننده قرارداد هوشمند انجام‌‌ می‌شود، قابل بازیابی نیستند‌. البته، هنگام ثبت‌نام باید هزینه کارمزد ETH را نیز بپردازید، زیرا یک سرویس غیرمتمرکز است که بر روی ‌‌بلاکچین اتریوم اجرا‌‌ می‌شود‌.

رمزارز ENS (سرویس نام اتریوم) در دو بازار ریال و تتر در آریومکس

ENS (سرویس نام اتریوم) در دو بازار ریال و تتر به لیست ارزهای آریومکس با امکان واریز و برداشت، در شبکه ERC20 افزوده شد. همچنین لازم به ذکر می‌باشد که کارمزد معاملات آن تا سه روز آینده در هر دو بازار صفر می‌باشد.
برای مطالعه بیشتر به مقاله رمزارز ENS (سرویس نام اتریوم) چیست و چگونه کار می‌کند؟ مراجعه فرمایید.