Convex Finance یک پروتکل نوآورانه DeFi است که بر روی پلتفرم Curve Finance ساخته شده است. Curve یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های DeFi است که در زمان نگارش این مقاله ارزش کل قفل‌شده (TVL) در آن ۷ میلیارد دلار می‌باشد. Convex Finance بهینه‌سازی ارائه نقدینگی در Curve را آسان‌‌ می‌کند و با دستیابی به استخراج نقدینگی انبوه، پاداش‌های CRV را افزایش‌‌ می‌دهد.

این پروتکل دو روش برای دریافت پاداش ارائه‌‌ می‌دهد:

روش اول‌ از طریق‌‌ تأمین نقدینگی و روش دوم از طریق استیک‌کردن می‌باشد. توکن CVX، ارز دیجیتال اصلی پلتفرم Convex است. برای هر توکن CRV که توسط ارائه‌دهندگان نقدینگی Curve در Convex Finance به‌عنوان پاداش دریافت شده است، جهت افزایش پاداش، یک ضریب نسبت به مقادیر سرمایه‌‌گذاری‌شده در نظر گرفته شده و در آن ضرب می‌شوند.

تأمین مالی غیرمتمرکز به دارندگان دارایی‌های کریپتو اجازه‌‌ می‌دهد تا با ارائه نقدینگی به یک بازارساز خودکار غیرمتمرکز (AMM) درآمد منفعل ایجاد کنند. برای مثال، Curve Finance یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که یک AMM را در پروتکل خود گنجانده است تا امکان تبادل بدون مجوز دارایی‌های دیجیتال را فراهم کند.‌‌ هرکسی می‌تواند توکن CRV بومی خود را به استخرهای نقدینگی مختلف اضافه کند و با قفل‌کردن دارایی‌های کریپتوی خود، کارمزدی به‌عنوان پاداش دریافت کند.

ارائه نقدینگی به استخرهای Curve Finance، کاربران را قادر می‌سازد تا ریسک زیان‌های دائمی را به حداقل برسانند. Curve برای یک کاربر تازه‌وارد DeFi بسیار گیج‌کننده و ترسناک است. Convex Finance اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است، زیرا با پروتکل خلاقانه‌ خود رابط کاربری بهتری فراهم کرده و این مشکل را برطرف‌‌ می‌کند. Convex بهینه‌سازی ارائه نقدینگی در Curve را آسان‌‌ می‌کند و با دستیابی به استخراج نقدینگی انبوه، پاداش‌های CRV را افزایش‌‌ می‌دهد.

کانوکس فاینانس (Convex Finance) چیست؟

Convex Finance توسط تیمی از توسعه‌دهندگان ناشناس طراحی شده است و به ارائه‌دهندگان نقدینگی Curve Finance اجازه می‌دهد تا بدون قفل‌کردن توکن‌های CRV، پاداش‌های بیشتری کسب کنند. این پلتفرم هیچ هزینه برداشتی را دریافت نمی‌کند و فقط حداقل هزینه فعالیت را دریافت‌‌ می‌کند.

این پروتکل دو راه را برای ایجاد پاداش‌های بیشتر ارائه‌‌ می‌دهد: 

از طریق‌‌ تأمین نقدینگی و استیک‌کردن.

با ارائه نقدینگی:

کاربران‌‌ می‌توانند توکن‌های LP Curve را در پروتکل Convex واریز کنند. اساساً Convex با انجام دادن انبوه پروسه و پروتکل خود، پاداش‌های سرمایه‌گذاران را افزایش‌‌ می‌دهد. اگر می‌خواهید تمام این فرآیند را خودتان انجام دهید، باید ابتدا توکن‌های Curve را بخرید، آن‌ها را برای کسب توکن‌های Curve LP به اشتراک بگذارید و سپس واجد شرایط بازدهی بالا شوید. بااین‌حال،Convex این فرآیند را با انجام انبوه آن بهینه می‌کند و CRV را سریع‌تر تولید می‌کند، زیرا افراد بسیاری از آن استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که شما به‌صورت دستی توکن‌های Curve خود را قفل نمی‌کنید،‌‌ می‌توان آن‌ها را در هر زمان از Convex خارج کرد.

با استیک‌کردن:

اگر ارائه‌دهنده نقدینگی نیستید، همچنان می‌توانید از Convex برای به اشتراک گذاشتن توکن‌های CRV خود استفاده کنید و سهمی از پاداش‌های افزایش‌یافته به دست آورید. اگر بخواهید توکن‌های CRV را مستقیماً در Curve به اشتراک بگذارید، veCRV کسب خواهید کرد که با به اشتراک گذاشتن بخشی از هزینه‌های معاملاتی، پلتفرم Curve به شما پاداش می‌دهد. از طرف دیگر، می‌توانید توکن‌های CRV را روی پلتفرم Convex قرار دهید تا در ازای آن، توکن‌های cvxCRV به دست آورید.

توکن‌های cvxCRV همان مزایای veCRV را در اختیار شما قرار می‌دهند‌‌؛ یعنی airdrops به دارندگان veCRV و پاداش‌هایی از پلتفرم Curve به اشتراک‌گذاران تعلق می‌گیرد. اما توکن‌های cvxCRV پاداش‌های بیشتری به شکل توکن‌های CVX و بخشی از درآمد پلتفرم Convex را پاداش می‌دهند. نکته مهم این است که استیک‌کردن روی پلتفرم Convex یک معامله یک‌طرفه است. وقتی روی Convex سهام می‌گذارید و CRV را به cvxCRV تبدیل می‌کنید، دیگر راهی برای بازگشت وجود ندارد. CRV شما در پروتکل Curve قفل می‌شود و به توکن‌های Curve Liquidity Pool تبدیل می‌شود که مسئول به حداکثر رساندن مشوق‌ها برای کل اکوسیستم Convex هستند.

رمزارز CVX چیست؟

CVX رمزارز بومی پلتفرم Convex است. برای هر توکن CRV که توسط ارائه‌دهندگان نقدینگی Curve در Convex Finance کسب شده است، در قالب رمزارز CVX است که برای پاداش بیشتر در نسبت آن ضرب‌‌ می‌شود. این توکن سهمی از درآمد پلتفرم Convex را به سرمایه‌گذاران‌‌ می‌دهد. برای کسب cvxCRV می‌توان CVX را در Convex Finance قرار داد که سهمی از درآمد CRV Curve LP و همچنین بخشی از هزینه‌ها را فراهم می‌کند. با افزایش درآمد پلتفرم Convex، پاداش بیشتری بین دارندگان cvxCRV توزیع‌‌ می‌شود. دارندگان CVX همچنین می‌توانند در مکانیسم حاکمیت Convex Finance مشارکت کنند.

در تصویر زیر می‌توانید مجموع TVL قفل شده در پلتفرم کانوکس را مشاهده کنید که در زمان نگارش این مقاله ۱.۵ میلیارد دلار می‌باشد.

رمزارز کانوکس (CVX) چیست و چگونه کار می‌کند؟ - آریومکس

رمزارز بومی پلتفرم Convex است.این توکن سهمی از درآمد پلتفرم Convex را به سرمایه‌گذاران‌‌ می‌دهد.

کل عرضه CVX به شرح زیر می‌باشد:

  • ۱۰٪ تیم کانوکس فاینانس
  • ۹.۷٪ خزانه‌ شبکه
  • ۳.۳٪ سرمایه‌گذاران
  • ۲.۲٪ ایردراپ شبکه- ۵۰٪ پاداش‌ها
  • ۲۵٪ نقدینگی ماینینگ
رمزارز کانوکس (CVX) چیست و چگونه کار می‌کند؟ - آریومکس

رمزارز بومی پلتفرم Convex است.این توکن سهمی از درآمد پلتفرم Convex را به سرمایه‌گذاران‌‌ می‌دهد.

خلاصه‌ای بر کانوکس

Convex Finance به لطف ساختار انگیزشی منحصربه‌فرد خود، نقشی کلیدی در پلتفرم Curve ایفا‌‌ می‌کند. تنها مورد استفاده‌ از آن این است که تا جای ممکن TVL را جمع‌آوری کند تا به هدف پروتکل برای کنترل هرچه بیشتر سهام Curve Finance دست یابد.

به‌عبارت دیگر،Convex Finance فقط دارندگان CRV و ارائه‌دهندگان نقدینگی Curve را هدف قرار‌‌ می‌دهد و این کار را به دو صورت انجام‌‌ می‌دهد:

  1. دارندگان CRV برای قرار دادنCRV،cvxCRV را دریافت‌‌ می‌کنند.
  2. دارندگان Curve LPs‌برای قرار دادن توکن‌های LP خود با Convex پاداش‌های بیشتری دریافت می‌کنند.

به‌طور خلاصه، veCRV توکن‌های CRV‌ هستند که برای مدت زمان مشخصی قفل شده‌اند که امکان رأی‌دهی و پاداش‌های افزایش‌یافته را دارا هستند که هر دو تابعی از دوره قفل‌شدن CRV زیربنایی هستند. سرمایه‌گذاران سطح پایین نیز می‌توانند در Curve Finance LP خود را با Convex به اشتراک بگذارند و پاداش‌های افزایش‌یافته‌ای دریافت کنند.


منبع: